SolidWorks >> Makra >> Usuwanie ozn. gwintu i faz makrem
Autor Wypowiedź
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-04-19, 11:52
Pomógł 405 raz(y).
Koledzy,
podpowiedzcie czy da się makrem wyszukać i usunąć w dxf otwory z fazą i oznaczenia gwintu w blachach?

Albo może to działać na zasadzie konfiguracji w modelu, gdzie makro wygasi fazki na otworach (żeby nie było dwóch okręgów w rzucie, tylko jeden - wewn.) oraz wygasi oznaczenia gwintu.
 
.
2016-04-19, 12:29
Pomógł 52 raz(y).
W DXF można by próbować odnaleźć współśrodkowe okręgi i usunąć wszystkie z wyjątkiem najmniejszego. Tylko co zrobić jeśli blacha jest współśrodkowym kołem?
Jeśli chodzi o oznaczenia gwintu to może mapowaniem DXF-DWG podczas eksportu.
Wyłączanie operacji fazowania wydaje się możliwe ale pod warunkiem, że nie jest zrobione nietypowo np. wycięciem przez obrót, albo kreatorem otworów.
 
2016-04-20, 02:37
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Jeśli pogłębienia, fazki są tylko na jednej ścianie, to robiąc dxf, trzeba zaznaczyć drugą ścianę (przeciwną).

Ta opcja nie zadziała, jeśli blacha jest z perforacją.
 
.
2016-04-20, 07:45
Pomógł 52 raz(y).
Ja to robię ręcznie. Gwinty to prosta sprawa bo wybieram filtr 'Oznaczenie gwintu' i oknem ukrywam wszystkie. Gorzej z krawędziami, bo tu trzeba cierpliwie wyklikać wszystkie niepotrzebne.
 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2016-04-20, 22:42
Pomógł 12 raz(y).
Witam,
Znany temat ;) Mam makro, które przed wygenerowaniem zamienia otwory z pogłębieniami na "zwykłe" o odpowiedniej średnicy a otwory nieprzelotowe wygasza. Podeślesz model do testów? Ewentualnie szybie dostosowanie i mamy rozwiązanie.
 
Zibi
2016-11-25, 10:22
Pomógł 0 raz(y).
Witam

na co dzień borykam się z takimi przypadkami pogłębienia stożkowe, otwory gwintowane itp.

Informacje jak sobie z tym szybko i sprawnie poradzić mile widziane. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest widok na rysunku detalu (blachy) bez tych wszystkich elementów, w przypadku pogłębień stożkowych tylko otwór o małej średnicy, aby później zrobić z tego plik DXF

 
.
2016-11-25, 10:46
Pomógł 52 raz(y).
Najlepiej tworząc model, który będzie blachą wcześniej to przewidzieć (można utworzyć odpowiedni szablon). Wtedy sfazowania, pogłębienia, gwinty i inne elementy, które nie powinny się znaleźć na rozwinięciu blachy do cięcia CNC (laser,woda) umieszczamy w innej konfiguracji.
Jedno kliknięcie i mamy gotowy profil do eksportu na DXF.
 
Zibi
2016-11-25, 11:01
Pomógł 0 raz(y).
szkopuł w tym że ja tego nie tworze (rozbieram na elementy pierwsze przygotowując detale do upalenia) dostaje gotowe rysunki, modele a możliwości Solida plus wyobraźnia konstruktorów daje nieskończenie wiele wariatów i możliwości i muszę nad tym zapanować aby sobie życie ułatwić. Najgorsze są pogłębienia stożkowe nie wiem jak w prosty sposób szybko wygenerować model z małymi średnicami np. w innej konfiguracji.
 
2016-11-25, 23:01
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Nie wiem w jaki sposób robicie DXF, lub DWG do palenia laserem , plazmą, czy też wycinaniem wodą. Ja (miarką do mierzenia - zmierz, - w opcjach "oceń") klikam na ścianę - płaszczyznę, (bez względu na ustawienie (pod jakim jest kątem) i zapisuję w danym formacie (DXF lub DWG, jak na rys. po niżej, + dodaje ( tym wypadku) ściany pogłębienia, a w programie DraftSight usuwam zewnętrzne okręgi. W programie jak i w DraftSight widzi to, co faktycznie ma wypalić lub wyciąć. I w tym wypatku nie ma znaczenia pogłębienie czy, też faska.



Pozdrawiam
 
.
2016-11-28, 09:03
Pomógł 52 raz(y).
Kiedyś, gdy pracowałem w AutoCadzie to pisałem sobie różne pomoce w AutoLispie i miałem też takie, które wyciągało dane o otworach na powierzchni. Ale niestety DraftSight nie ma Lispa, a przynajmniej ja o tym nie wiem. Można by spróbować zrobić makro pod SW, które by to robiło na pliku DXF.
Ale do tego potrzebna jest motywacja i vena twórcza :D no i trochę wolnego czasu. Puki co wolę obrabiać rysunki w SW przed eksportem do DXF czy DWG, nie jest to wcale takie bardzo upierdliwe.
 
Zibi
2016-11-28, 12:42
Pomógł 0 raz(y).
Ja tez obrabiam rysunki w SW przed eksportem do DXF i te pogłębienia sprzedają mi sen z powiek bo jak się trafi kilka elementów po kilkanaście albo i kilkadziesiąt szt. otworów to się można za klikać na amen. Szukam jakiegoś prostego sposobu na zmianę tego na otwory cylindryczne w modelu jak by się to dało to później można by pomyśleć o automatyzacji (VBA) tego procesu
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT