SolidWorks >> Modelowanie części >> Rura karbowana po niestandardowej ścieżce
Autor Wypowiedź
2016-12-22, 19:22
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
Mam do wykonania model wężownicy, ze względu na jego specyficzną konstrukcję, planuję stworzyć całość modularnie, i z jedną z części mam właśnie problem.

Dotychczas nie miałem większych problemów z modelowaniem rury karbowanej, problem pojawił się, gdy stworzyłem bardziej skomplikowaną ścieżkę - z dwóch helis i splajna, połączonych razem w krzywą kompozytową.

Tworzę karby za pomocą szyku po krzywej, i gdy próbuję zaznaczyć płaszczyznę referencyjną (powinna być opisana na załączonym rysunku), solid mi jej nie akceptuje. Zapewne dlatego, że mimo iż jest opisana i tworzona jako całość, w miejscach łączeń helis i splajna nieco zmienia się jej kształt i pojawia się "łączenie". Wtedy zaznacza się tylko 1/3 powierzchni ref., co kłóci się z zaznaczoną scieżką.

Co z tym zrobić? W jaki sposób zamodelować taką część?

http://www83.zippyshare.com/v/XOEWOnvJ/file.html - link do modelu
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-12-22, 23:45
Pomógł 405 raz(y).
Powierzchnia referencyjna dla wyrównania nie może się składać z trzech ścian, tylko musi być gładka (bez krawędzi podziału).
Dlatego najlepiej zamiast krzywej kompozytowej dopasować splajn 3D.

http://pswug.info/image/forum/forum_760_3_2481_8878.sldprt

 
2016-12-23, 10:01
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za odpowiedź, rozumiem co i jak ale zupełnie nie potrafię narysować takiego splajna. W jaki sposób pociągnąć go tak dokładnie ?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-12-23, 10:06
Pomógł 405 raz(y).
Funkcja Dopasuj splajn (na pasku splajnu). Zauważyłem, że tam były dwie krzywe i chyba dopasowałem do tej drugiej. Ale to łatwo poprawisz.
 
2016-12-23, 12:16
Pomógł 18 raz(y).
Jaki jest cel Szkicu 24?
 
2016-12-23, 19:30
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki, ogarnąłem ten splajn. :)
Co do szkicu 24, ciężko mi w tym momencie powiedzieć, Solida mam tylko na komputerze w firmie (jestem praktykantem) i dostęp do niego będę miał dopiero po Nowym Roku.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT