SolidWorks >> Rysunki >> Urwanie wałka
Autor Wypowiedź
SW 2018 SP5
2021-11-11, 22:46
Pomógł 0 raz(y).
Mam rysunek walca, który ma kilka konfiguracji.
Wałek jest skrócony (urwany w środku) tak aby od lewej i od prawej jego strony pozostawało 100mm (zaznaczono na czerwono).
Przy konfiguracji "05" oraz "06" rysunek otwiera się prawidłowo.

Po otwarciu konfiguracji "07" rysunek się rozsypuje, tak jakby wałek nie został urwany. Tak to wygląda:

Otwierając konfigurację "08" wydaje się, że wygląda to dobrze, ale widać pewne przesunięcia przy wymiarach "100" oraz urwany obszar nie jest symetryczny.
Jeżeli próbuję usunąć oba wymiary "100" i wstawić je na nowo to wałek nie skraca się.

Po dokonaniu przebudowy w konfiguracji "07" wałek się skraca i wygląda podobnie jak konfiguracja "08" (wałek skrócony ale widoczne są przesunięcia wymiarów i wyciętego obszaru).
Jednocześnie przebudowując konfigurację "07" zmienia mi się konfiguracja "08" podobnie jak konfiguracja "07" na początku tzn. rysunek się rozsypuje (brak urwania i widoczne przesunięcia wymiarów "100").
Konfiguracje "05" i "06" zachowują się prawidłowo.
Dlaczego tak się dzieje ?
Czy popełniam jakiś błąd przy konfiguracjach "07" i "08" ?

Do tego pliki rysunku i model:
https://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_3403_10584.zip
 
2021-11-13, 12:12
Pomógł 36 raz(y).
Witam.
W arkuszu 07 i 08 przebuduj (Ctrl + Q)
Powinno być już normalnie.
Pozdrawiam.
 
SW 2018 SP5
2021-11-13, 14:48
Pomógł 0 raz(y).
Niestety ale to nie pomaga.
Będąc np. w arkuszu "07" po Ctr+Q arkusz się przebudowuje i wygląda dobrze, ale jednocześnie rozsypuje się arkusz "08".
Po przejściu na arkusz "08" i przebudowie Ctr+Q arkusz wygląda dobrze ale rozsypuje się arkusz "07" - i tak w kółko.

Z arkuszami "05" i "06" nie dzieje się nic złego.
O co chodzi?
 
2021-11-13, 15:29
Pomógł 36 raz(y).
    Nawrocki Dariusz
    Niestety ale to nie pomaga.
    Będąc np. w arkuszu "07" po Ctr+Q arkusz się przebudowuje i wygląda dobrze, ale jednocześnie
    rozsypuje się arkusz "08".
    Po przejściu na arkusz "08" i przebudowie Ctr+Q arkusz wygląda dobrze ale rozsypuje się arkusz
    "07" - i tak w kółko.
   
    Z arkuszami "05" i "06" nie dzieje się nic złego.
    O co chodzi?

Właśnie otworzyłem Twój rysunek (po wcześniejszej przebudowie, zapisaniu) i otworzył się tak jak powinien, przełączając się miedzy wszystkimi konfiguracjami.
Popraw konfigurację 07 i zapisz, to samo z 08 i zapisz. zamknij i jeszcze raz otwórz.
Pozdrawiam.
 
SW 2018 SP5
2021-11-13, 15:41
Pomógł 0 raz(y).
Poryłem jeszcze trochę w tym rysunku i okazało się, że są problemy z odniesieniami w szkicu, który wykorzystuję do dokonania wyrwania wałka na całej długości.

Aby dokonać takiego wyrwania rysuję prostokąt w którym mieści się cały widok przedmiotu i dodatkowo wymiaruję go np. 10mm od zewnętrznych krawędzi.

W pierwszych arkuszach jest ok. arkusz '07" i "08" robię jako kopię poprzedniego (np. "06") i podmieniam jedynie konfigurację.
Przy podmianie konfiguracji jakieś tam odniesienia przestają być aktualne.

Po wyrzuceniu ich arkusze "07" i "08" wróciły do normy i już się same nie przebudowują - jest OK.
Poniżej screen z nieaktywnymi odniesieniami w szkicu wyrwania:
 
2021-11-13, 17:47
Pomógł 36 raz(y).
Witam.
Tak się zastanawiam, czemu wałek robisz w konstrukcji spawanej ?
Dlaczego nie używasz kreatora otworów ?+

Druga sprawa, ten wałek powinien być jako złożenie, bo składa się z kilku części.
W Twojej sytuacji (odnośniki nic nie dają) same jedynki.

Tabelka jest pisana z ręki.
Te części z tabelki powinny być (każda z osobno) jako część składowa modelu złożonego - tulei, jako złożenie i w tej sytuacji tabelka będzie odpowiednikiem z odnośnikami.




 
SW 2018 SP5
2021-11-13, 21:10
Pomógł 0 raz(y).
A więc po kolei:

- używam konstrukcji spawanej do wykonania tego wałka, bo w naszej firmie jest to wygodne dla wszystkich, również dla naszych podwykonawców, gdzie te wałki są wykonywane.
- kreatora otworów używam wtedy, kiedy jest mi wygodnie. Tu akurat używałem zwykłych operacji.
- wałek oczywiście składa się z wielu części i powinien mieć różne numery przy odnośnikach. Tak wygląda to teraz na arkuszu "01":


tak wygląda lista elementów ciętych dla konfiguracji "01" (konstrukcja spawana jest aktywna):


a tak wygląda lista elementów ciętych dla konfiguracji "02":


i ta konfiguracja oraz pozostałe mają już konstrukcje spawane wygaszone (czerwony owal).
Tak jest też z pozostałymi konfiguracjami.
I tego tak do końca nie jestem pewien, czy tak powinno być.

- poprzednio wysyłając pliki usunąłem konfigurację "01" (jedyną, w której konstrukcja spawana była aktywna) i wysłałem tylko konfiguracje "05", "06", "07", "08". W tych wszystkich konfiguracjach konstrukcja spawana była wygaszona i tego nie zauważyłem przy wysyłaniu na forum.Stąd pewnie same "1" przy odnośnikach. Nic nie było i nie jest wpisywane "z ręki".

Do tego wysyłam nowe pliki z aktywną konstrukcją spawaną w konfiguracji "01":
https://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_3403_10589.zip
 
2021-11-16, 16:08
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

W ostatnim pliku nadal nie ma konfiguracji 01.

P/S
Rozumiem, że każdy robi projekt jak mu pasuje, ale to jest zrobione nie profesjonalnie.

Pozdrawiam.
 
SW 2018 SP5
2021-11-18, 17:58
Pomógł 0 raz(y).
Nie wiem dlaczego piszesz, że nie ma w pliku konfiguracji 01.
Rzeczywiście nazywa się trochę inaczej: "01_PP grau-VA" ale ją właśnie miałem na myśli, bo wszystkie konfiguracje zaczynają się od kolejnych numerów: 01_**, 02_**, 03_** itd. Nawet na pierwszym prinscreenie mojego poprzedniego postu ta konfiguracja jest widoczna.
W pliku ściągniętym z mojego poprzedniego postu wygląda to tak:

i widać w niej aktywną konstrukcję spawaną:

W innych konfiguracjach konstrukcja spawana jest nieaktywna np. w konfiguracji 07:


Co do profesjonalności wykonania nie zamierzam się spierać.
Ważne jest aby na jej podstawie można było wykonać produkt, który zadowoli klienta.
Tego typu dokumentacji używamy od blisko 20-tu lat współpracując z firmą niemiecką i dostarczając im wykonane na jej podstawie wałki.
Ten rodzaj robienia dokumentacji przejęliśmy zresztą od nich.

Dziękuję za wszystkie uwagi i pozdrawiam.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT