SolidWorks >> Arkusze blachy >> Kadłub łodzi
Autor Wypowiedź
2020-10-15, 21:02
Pomógł 0 raz(y).
Cześć!

Nie mogę sobie poradzić z zaprojektowaniem poszycia łodzi używając arkusza blachy.
Potrzebuję zrobić je tak, aby dało się je rozłożyć na płasko i następnie wygenerować plik żeby wysłać to na laser.

Próbowałem różnych sposobów i nic niestety nie chce zadziałać. Chce zrobić coś takiego jak poniżej.



Za każdym razem gdy chce użyć zagięcia wyciągniętego po profilach wyskakuje mi taki błąd.



Próbowałem stworzyć dwa szkice na 2 płaszczyznach prostopadłych do siebie używając do tego 2 prostych linii i splajnu lub łuku. Zadbałem, żeby początek zagięcia zaczynał się w tym samym miejscu patrząc prostopadle na oba szkice.



Jak widać powyżej spróbowałem również wyciągnąć ten fragment (sam dół tam gdzie jest dno) jako bryłę, następnie używając zaokrąglenia krawędzi doprowadziłem do tego że dwie krawędzie prowadzące się schodziły (dzięki czemu miałem pewność, że zaokrąglenie będzie możliwe do wykonania z blachy którą będzie trzeba nagiąć jedynie w jednej płaszczyźnie) a następnie powstałe krawędzie przekonwertowałem na osobne szkice... i dalej to samo.

Co może być powodem i jak to zrobić? Z góry dziękuję

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-10-15, 23:57
Pomógł 405 raz(y).
Zgięcie po profilach blach jest taką operacją, gdzie końce łączą się po linii prostej. A kadłub w drugiej płaszczyźnie nie jest na przekroju linią tylko krzywą.

Więc trzeba to robić po kawałku aproksymując te krzywe do linii, ponieważ nie jest możliwe zgięcie blachy w dwóch płaszczyznach.

Albo nie blachą, bo wówczas można to wyciągnąć dokładnie i rozłożyć na płasko, ale oczywiście w tej metodzie nie otrzymamy linii gięcia.

Z drugiej strony na obrazku nie widać, że coś jest nie tak. Ja zawsze w takiej sytuacji sprawdzam wyciągnięciem po profilach powierzchni.

Dlatego np. w statku w części gruszki dziobowej jest pospawanych wiele mniejszych arkuszy, żeby uzyskać żądaną krzywiznę. Im mniejsza krzywizna to można stosować większy arkusz.
https://www.naszbaltyk.com/images/Galeria-jednego-kadru/139/139_DSC0945a.JPG
 
2020-10-16, 14:17
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za odpowiedź.

W tym przypadku gięcie blachy ma miejsce jedynie w jednej płaszczyźnie, dokładnie tak jak na poniższym filmie.

https://youtu.be/4dFIXrmjVEA

Zależy mi na uzyskaniu takich wykrojek jak widać na filmie oraz poniższych zdjęciach.



 
2020-10-16, 16:30
Pomógł 0 raz(y).
Update

Próbowałem zrobić to na około ale też nie działa

Stworzyłem 2 blachy ułożone w V



a następnie dociąłem je tak aby się stykały ze sobą





Niestety to rozwiązanie wciąż nie pozwala mi rozwinąć blachy na płasko

Co więcej nie jestem w stanie w ten sposób dostosować blachy do jakiegokolwiek szkicu docelowej łódki którą chciałbym stworzyć.



UPDATE 2

Stosując cięcie prostopadłe udało się uzyskać model który jestem w stanie rozgiąć na płasko. W dalszym ciągu jednak nie wiem czy jest to najlepsza metoda oraz jak już wspomniałem - stworzenie modelu poszycia które będzie bazowało na gotowych już wręgach tak aby do nich dobrze przylegało jest niewykonalne.

Macie jakieś inne pomysły jak to zrobić?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-10-16, 16:31
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli na przekroju płaszczyzn wręgowych są linie (a nie krzywe) to musi dać się to wykonać i rozwinąć na płasko.

Nie wiem z czego składają się szkice, może należy je potraktować funkcją dopasuj splajn. Oczywiście problemem może być też grubość (dlatego wspominałem o powierzchni do weryfikacji), ale na moje oko tutaj coś innego jest przeszkodą.

Z samego komunikatu o błędzie nie da się jednak wywnioskować. Mogę spojrzeć na plik.
 
2020-10-16, 16:42
Pomógł 0 raz(y).
Chętnie wyśle plik natomiast nie mam pomysłu jak się do tego zabrać żeby to zacząć tworzyć. Jak wyżej pokazałem tworzenie tego używając jedynie arkusza blachy jest możliwe ale nie pozwala osiągnąć takiego efektu jak bym chciał.

Bazując na 2 szkicach z których mógłbym to wyciągnąć w sposób taki sam jak tworzenie powierzchni oraz jak pokazałem tu



nie da się tego zrobić. Co więcej na podstawie tego szkicu który został użyty do tego co widać powyżej - na krzywiźnie tworzą się linie a nie krzywe.

Jakiej funkcji użyć albo od której strony postarać się to ugryźć?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-10-16, 17:14
Pomógł 405 raz(y).
Nie odpowiem dlaczego nie działa bazując wyłącznie na obrazku.
 
2020-10-17, 21:28
Pomógł 0 raz(y).
Dlatego właśnie pytam jakimi funkcjami spróbować to zrobić. Jak się nie uda to udostępnię plik. Nie jestem pewny jak do tego podejść więc co miałbym wysłać?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-10-18, 10:55
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli wychodzimy z modelu 3D, to tylko i wyłącznie wyciągnięciem po profilach blach.

Mając rozwinięcie płaskie i znając miejsce gięcia, można wstawić szkic zgięcia, czyli pozaginać model płaski.

Mogę spojrzeć na ten plik (z obrazka z błędem), czyli plik części ze szkicami.
Możesz uploadować tutaj lub wysłać na keska@cadvantage.pl
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT