Aktualności

Singley, właściciel firmy Jeremy Singley Industrial Design, pracuje nad zestawem akcesoriów, które pozwolą zmniejszyć opór aerodynamiczny stawiany przez ciągniki siodłowe, a w rezultacie obniżyć zużycie paliwa. Korzystając z narzędzi SolidWorks® CAD i SolidWorks Flow Simulation Jeremy eksperymentuje z nowymi kształtami i testuje przydatność poszczególnych koncepcji pod względem mechanicznym. W ten sposób może sprawdzić, czy elementy zmniejszające opory powietrza nie spowodują jednocześnie pogorszenia zwrotności ciągnika. Będąc projektantem z wykształceniem plastycznym, Singley wykorzystuje SolidWorks jako źródło danych technicznych, bez których trudno byłoby mu udoskonalać swoje projekty. Modelowanie brył w programie SolidWorks 3D umożliwia mu opracowywanie pomysłów od etapu narodzin projektu aż po fazę produkcji, ponieważ w trzech wymiarach może sprawniej analizować nowe rozwiązania.


Zawsze preferowałem pracę na realnych modelach trójwymiarowych. Pomijam etap szkicowania i projektowania 2D. Dawniej szedłem po prostu do warsztatu, żeby z kawałków drewna sklecić fizyczne modele. Obecne rozwiązanie pozwala uniknąć piłowania - mówi Singley. Z SolidWorks lepiej mi się pracuje, ponieważ to oprogramowanie jest intuicyjne i ma własną inteligencję. Często samo poprawia pomyłki użytkownika albo przynajmniej dokładnie informuje, co trzeba skorygować. To mi się podoba. 


Dotąd Singley używał SolidWorks do projektowania rozmaitych przedmiotów, od domowych urządzeń elektronicznych po meble i oprawy do lamp. Właśnie dlatego, gdy były kierowca ciężarówki i uczestnik wyścigów dragsterów Bob Sliwa skontaktował się z nim za pośrednictwem społeczności SolidWorks, by porozmawiać o projektowaniu ciągników siodłowych, Singley potraktował sprawę jak nowe, ekscytujące wyzwanie. Sliwa, wspierany przez ponad 20 firm sponsorskich, wśród których znalazły się CITGO, Alcoa i Michelin, chciał o 60 procent zredukować opór powietrza ciągnika siodłowego, by zmniejszyć zużycie paliwa i zamiast obecnych 6-7 mil/galon uzyskać 15 mil/galon (czyli spadek z ok. 33-39 do 15,7 l/100 km). Celem projektu jest budowa „Superciężarówki” - najbardziej opływowego ciągnika siodłowego na świecie.


Aby móc wziąć udział w tym przedsięwzięciu, Singley postanowił nauczyć się obsługi programu SolidWorks Flow Simulation, który pomógłby mu w ocenie właściwości aerodynamicznych jego projektów. Miał jednak pewne obawy. Nie wiedział, czy brak wykształcenia inżynierskiego nie okaże się przeszkodą w opanowaniu tego narzędzia. 


 


Poszedłem na kurs obsługi SolidWorks Flow Simulation i po dwóch dniach mogłem zaczynać pracę - opowiada Singley. Ten program jest łatwy do opanowania, niezawodny i doskonale współpracuje z oprogramowaniem SolidWorks CAD. Rezultaty pracy są od razu widoczne, więc można wprowadzić zmiany i znowu sprawdzić wyniki. Nauczyłem się, że widok powietrza opływającego określone płaszczyzny może stanowić podpowiedź, w jakim kierunku warto prowadzić dalsze poszukiwania. Często bywa tak, że zjawiska zachodzące na przedniej atrapie ciągnika powodują turbulencje kilka metrów za nim.



Sliwa buduje prototyp do testów praktycznych. Na powodujących zawirowania płaskich powierzchniach karoserii ciągnika zostaną zamontowane specjalnie elementy o łukowatych i przypominających ostrza kształtach. Zakrzywione linie łatwiej tną powietrze, zmniejszając opory i zużycie paliwa. AirFlow Truck Company wprowadzi do sprzedaży zestawy do konwersji, które przekształcą zwykły ciągnik w opływowy bolid. Przeciętny kierowca powinien dzięki nim być w stanie przejechać na galonie paliwa przynajmniej 9 mil (26,6 l/100 km), a ostrożny kierowca może osiągnąć nawet wynik zbliżony do 15 mil (15,7 l/100 km). Sam Sliwa jeździ w sposób bardzo rozważny i ma nadzieję na ustanowienie takiego właśnie rekordu.


Narzędzia do projektowania nie powinny nigdy stawać na drodze kreatywności i nowatorstwu. Dlatego właśnie w SolidWorks zawsze przykładaliśmy wagę do łatwości obsługi naszych programów - mówi Stephen Endersby, kierownik ds. produktów do symulacji w DS SolidWorks. Jeremy Singley jest kolejnym przykładem kreatywności, jaką chcielibyśmy promować wśród członków społeczności naszych użytkowników. Codziennie pojawiają się wspaniałe pomysły, a my chcemy dostarczać narzędzi, dzięki którym będzie można wcielić je w życie.

Tagi: SolidWorks, Jeremy Singley Industrial Design, Flow Simulation
Źródło: SolidWorks
Liczba wyświetleń: 2690
Najciekawsze tematy
Polecane artykuły
Napisz komentarz
5 Komentarze
Autor Komentarz
Tomek Jastrzębski
2011-07-20, 18:39
Srednio to widze, albo jakies przeklamanie w tekscie. Oczywiscie i aptekarz pokaze kolorowe wykresy ale jeszcze trzeba to umiec zanalizowac.

Psnowie z SW upraszczaja pewne narzedzia aby byly "latwe dla kazdego" jak kiedys Motion a pozniej photoworks tyle, ze zabieraja nieodwracalnie niektore opcje. Prawdziwy inz to czuje pewne rzezcy
Grzegorz Tokarczyk
SW,CATIA
2011-07-22, 06:22
WItam,

Mi nasunęła się taka smutna konkluzja przeczytawszy ten artykuł. Mianowicie przekonuje się ostatnio w wielu sprawach, że studia przestają się "opłacać". Kilka lat temu po pierwsze nie każdy mógł zrobić studia lub ich ukończyć, z różnych względów ale również przez to, że był wysoki poziom i osoby z inż. coś oznaczały. Ostatnio jak spojżałem jakie osoby idą na studia i je kończą to zgroza. Nie wiem czy jest to dobry trend, inż. wychodzą coraz głupsi i wcale nic nie daje nam statystyka, że mamy tyle ludzi z wyższym wykształceniem w Polsce.

Inną rzeczą jest , że niestety zdolni studenci, np: konstrukcja łazika marsjańskiego, i inne światowej sławy osiągnięcia, nie są w Polsce doceniane i osoby te nie są należycie prowadzone. Szkoda. To pociągnęło by kraj do przodu, a tak to tylko kopiuje się rozwiązania z zachodu:(

Pozdrawiam gtokarczyk

P.S. Czytając taki artykuł i obserwując świat czasem się zastanawiam czy dobrze robiłem, że traciłem czas na studia:(
Krzysztof Pazdro
CAD engineering
2011-07-22, 14:47
Bardzo ciekawe spostrzeżenie,

Przyznam że częściowo zgodzę się z Tobą, studia sa wartościowe wtedy gdy wiemy w jakim kierunku chcemy iść, napewno nie po to by je tylko zdać/zaliczyć. Zeby być prawdziwym inżynierem trzeba mieć powołanie, lubić dłubać i być dociekliwym. Przyznam że wyobraznia też ma ogromne znaczenie. Co ciekawe studia inżynierskie staja sie powoli domeną humanistów, bez tych podstawowych cech. Inną sprawą jest to że wykłądowcy nie pozwalają na rozwiniecie skrzydeł, chodzi tu o kontakty z bizesem lub innymi wydziałami. np. wydział wzornictwa przemysłowego powinen bardzo integorwac sie z mechainką, automatyką, powinny działać w zespole, mieszane grupy czy coś w tym stylu. Nie chce narzekać, ale trzba brać się samemu za robotę i wykozystać ten marazm w gospodarce:)

pozdrawiam
Tomasz Dąbrowski
2012-06-01, 08:27
Pytanie za 100pkt. Jak ustalić domenę tak aby odzwierciedlić efekt podłoża w przypadku obiektu poruszającego się po ziemi? jak wyżej.

ps. Zgadzam się, że studia kończą ludzie, którzy "nie powinni". Jednak nie popadajmy w histerię, spróbujcie nauczyć kogoś bez studiów oprogramowania MSC, OpenFOAM lub nawet Catia. SW to zabawka, nei oszukujmy się.

pozdroawiam
Paweł Kęska
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-06-01, 11:05
Ciekawa teoria... z tym, że SW to zabawka. Najczęściej wypowiadają ją osoby, który zobaczyły Catię lub NXa i wszystko co skierowane jest do innych odbiorców już jest śmieszne.



To powiem Ci, że w takim SW, SE czy Inv pracuje w Polsce 90% użytkowników i dają radę...

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT