SolidWorks >> Złożenia >> Budowa złożenia a BOM
Autor Wypowiedź
2019-09-22, 11:31
Pomógł 0 raz(y).
Witam. W pracy zajmuje się projektowaniem zbiorników ciśnieniowych, zbiorników magazynowych wody itd. Mam kłopot z właściwą budową złożenia, tak aby tabela listy materiałów (BOM) uzupełniła się w prawidłowy sposób. Próbowałem kilku sposobów ale w każdym coś mi nie pasowało. Być może można to zrobić jeszcze w inny sposób, stąd ten post. Może coś doradzicie.

Ale teraz do konkretów. W firmie dążymy do jak najmniejszej ilości kartek z dokumentacją. Od niedawna przerzuciliśmy się z AutoCad'a na SW. Jak widać na załączonym SS mamy prostopadłościenny zbiornik z wzmocnieniami z kątowników oraz płaskowników. To jest wersja uproszczona, bo oczywiście prócz tego co widać dochodzą rury, króćce, zawory, włazy, drabiny itd.

Wiem ze SW ma tabele elementów ciętych (arkusze blachy oraz konstrukcje spawane). Rzecz w tym, że ja chce mieć wszystkie elementy w liście materiałów, dlaczego? Mógłbym wstawić listę elementów ciętych dla konstrukcji spawanej (kątowniki) ale wtedy będzie taka sytuacja ze kątownik ma np. nr 1 (lista elementów ciętych kons. spawanej) a w liście materiałów nr 1 ma inny element. Nie będzie to spójne.


Druga sprawa. Chcąc mieć wszystko w JEDNEJ tabeli (BOM), tabela zczytuje pliki części po ich nazwie. Włączyłem opcje zmiany nazwy plików części z poziomu drzewa w złożeniu. Co mi to daje? A no np. wstawiam sobie płaskownik - płaskownik 50x5- 200. Okazuje się ze trzeba go wydłużyć - zmieniam nazwę w drzewku na 50x5- 300. Wtedy wiem ze w dokumentacji tez mi się to zmieni. Podajemy to w ten sposób bo na produkcji odznaczają sobie w BOM"ie i tną na długość własnie według tego co tam jest wpisane.

Taki prosty zbiornik ( 5 blach ) mógłbym zamodelować w 1 pliku części za pomocą obiektów bryłowych. Dla mnie jest to szybsze rozwiązanie. Bo:
po 1: mam mniej plików części,
po 2: nie muszę składać każdej blachy w złożeniu, ustawiać jej, wiązać itd.

Jest tylko jeden problem. Aby BOM przejął nazwę tych obiektów bryłowych muszę w ustawieniach dostosowanych troszkę poklikać. Tabela arkuszy blach przejęła by to z automatu- ale tak jak mowie chce mieć to w BOM"ie


Jeszcze 1 sprawa. Ramka wzmacniająca z kątownika. Rysuje szkic 3d, konstrukcja spawana, SW sam zacina końce na np. 45st. Problem jest w tym ze w BOM'ie pokażę mi całą ramkę. Musze robić dodatkowy rysunek z tą ramka i wtedy już mogę zastosować tabele elem. ciętych konstrukcji spawanych - gdzie dokładnie podana będzie długość i kąty zacięcia kątowników. Zwiększa to dokumentacje o dodatkowe rysunki. Jedyne co zostaje to zrobienie części kątownika, zacięcie na 45st. i zmontowanie na złożeniu w "całą ramkę".Wtedy w BOM'ie pokażą się 2 elementy np. kątownik 50x50x4 - 1000 oraz 50x50x4- 2500

Cały problem jest z tym ze aby BOM przejął nazwę z części, muszę pilnować się przy każdej zmianie. Zmienie długość płaskownika - muszę zmienić nazwę w drzewku tak aby w BOM'ie była aktualna nazwa. To samo z szerokością blachy np.


Nie wiem jak to ugryźć, żeby było dobrze. Musze wybierać: albo dłużej modelować a krócej robić dokumentacje, lub odwrotnie :|
 
2019-09-22, 16:31
Pomógł 36 raz(y).
Witam,
Jeśli chodzi o wpisywanie we właściwościach rozmiaru np. kątownika 50x50x5 L=150 to można to zrobić raz, a wszystkie wymiary po przebudowie będą się aktualizować.
Np. w konstrukcji spawanej rysujemy szkic linię o długości 100 i wyciągamy członem kątownik 50x50x5 (oczywiście można samemu rysować kątownik, ale tak jest szybciej). Mając już kątownik 3D klikamy na niego i pokazują się wymiary.
We właściwościach (nazwa elementu) wpisujemy np. Kątownik (i w tym momencie klikamy na wymiar 50(dodajemy x) i następny wymiar itd. Można dopisać jeszcze L= (i też klikamy na jego długość) czyli 100. Zapisujemy całość. Teraz klikając na jakiś wymiar i go zmieniając np. długość 150, to w nazwie elementu wymiar również się zmieni, jak również w późniejszej liście BOM. Tak można również z innymi elementami np. blachami. Oczywiście dotyczy to tylko jednego elementu, ale jest bardzo pomocne, co przyspiesza czas modyfikacji.



Co do tych zbiorników, to robiłbym wszystko w konstrukcji spawanej, bo w tabelce mam już podane, że to kształtownik, kątownik a także ich wymiary, kąty itd. I również zmieniając jakiś element tabelka części się automatycznie aktualizuje.



Oczywiście (patrz zbiornik) jest tu kilka pod złożeń elementów wykonanych w konstrukcji spawanej.



Pozdrawiam.
 
2019-09-22, 19:43
Pomógł 4 raz(y).
Jeśli chcesz aby LM zawierała elementy konstrukcji spawanej musisz we właściwościach LM wybrać właściwy typ.



Co do minimalizowania ilości rysunków (i pracy konstruktora). Nie zawsze to jest najlepsze podejście. Przy prostych konstrukcjach OK - da się. Ale gdy jest do coś większego to mamy problem, już tylko liczba wymiarów czyni rysunek nieczytelnym. Zasada zespół - podzespół - część jest zdaje się jedynie słuszną. Jeśli masz np. drabinkę przyspawaną do zbiornika, zamodeluj ją jako osobny part. W przyszłości wykorzystasz ją we wielu projektach. I na warsztacie można zacząć produkcję zanim zostanie ukończony proces konstrukcji nowego zbiornika. Dodając konfiguracje skracasz czas projektowania nowej konstrukcji. Więc ten "minimalizm" nie zawsze popłaca.

Pzdr.
 
2019-09-24, 21:41
Pomógł 0 raz(y).
Kazimierz, w jaki sposób ustawiłeś ze zczytuje ci wymiary elementów 6 i 7 w konstrukcji "płota?" Ja projektuje głównie konstrukcje spawane z blach, kształtowników,kątowników, płaskowników, rur itd. Główny konstruktor pracuje jeszcze w Autocadzie, SW mamy dopiero od kilku miesięcy. Także cała konfiguracja SW na mojej głowie. Może faktycznie mógłbym wstawiać tabele elementów ciętych kons spawanej, jako "BOM" w takim przypadku.
 
2019-09-25, 05:36
Pomógł 36 raz(y).
Witam,

Rysując szkic, czy też szkic 3D, wstawiam różne człony konstrukcji spawanej np. kształtowniki,kątowniki, płaskowników, rury, ceowniki, UMP itd. Jeśli jest taka potrzeba, to docinam dane elementy do innych elementów.
Robiąc już dokumentację 2D i wstawiając listę elementów konstrukcji spawanej, lista uzupełniona jest już automatycznie, jak długość, kąty, waga, nazwa itd.

Pozdrawiam.
 
2019-09-25, 17:42
Pomógł 0 raz(y).
Tak. Rozumiem to, chodziło mi o tą "blaszkę" nr 6 na twoim rysunku. Jak tabelka zczytała jej długosc? Nie jest ona kątownikiem, profilem, czy ceownikiem..
 
2019-09-25, 18:12
Pomógł 4 raz(y).
Pewnie płaskownik.
Możesz definiować własne profile.
Możesz wpisać "z ręki"
Pzdr.
 
2019-09-25, 19:41
Pomógł 0 raz(y).
Kazimierz, mogłbys podpowiedziec jak zrobic własną karte z wlasnosciami dostosowanymi cos na podobe twojej?
 
2019-09-25, 20:35
Pomógł 36 raz(y).
    Trawiński Grzegorz
    Kazimierz, mogłbys podpowiedziec jak zrobic własną karte z wlasnosciami dostosowanymi cos na
    podobe twojej?

Te właściwości to robi każdy SW jedynie tabelkę zmodyfikowałem, aby był nr, ilość, nazwa, długość, kąt1, kąt2 i waga elementu. Po takiej modyfikacji taką tabelkę zapisałem z tam, gdzie normalni SW pobiera ale pod nazwą " Lista el. ciętych.
Spr. pocztę.
Pozdrawiam.

 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT