SolidWorks >> CAE - Simulation >> model chwytaka
Autor Wypowiedź
2014-12-16, 10:18
Pomógł 0 raz(y).
Cześć.
Modeluje chwytak i chciałem zobaczyć jakie są naprężenia w blachach i odkształcenia.
Stworzyłem wszytsko, połączyłem, zrobiłem siatkę uruchamiam analizę i dostaje komunikat:
"solver iteracyjny zatrzymany. Trudności natury numerycznej. (nie powiodły się warunki wstępne) Należy sprawdzić warunki brzegowe modelu. Nie zapisano wyników"

i po chwili pojawia się:
"Złożenie1 - analiza statyczna 1: niepowodzenie"

Gdzie powinienem szukać błędu?
W
 
Engineer of old school
2014-12-16, 11:35
Pomógł 20 raz(y).
Model proszę załączyć (złożenie i części).
 
2014-12-16, 12:46
Pomógł 0 raz(y).
Trzy składowe części i złożenie.

/EDIT/ poprawione pliki:
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1746_7120.rar
 
Engineer of old school
2014-12-16, 14:40
Pomógł 20 raz(y).
Coś jest nie tak.

Proszę zapakować rysunki do jednej paczki i wysłąć. Jak jest tak jak teraz, złożenie nie potrafi odnaleść ścieżek do detali, a przy wskazeniu ręcznie kładzie się SW
 
2014-12-16, 14:49
Pomógł 0 raz(y).
poprawione pliki w poście wyżej
 
Engineer of old school
2014-12-16, 18:31
Pomógł 20 raz(y).
Czy jest Pan pewien, że obciążenia są zdefiniowane prawidłowo, wg mnie sumaryczne obciążenie tu zdefiniowane wynosi 4 800 000N to znaczy 4800 t

Proszę wstawić sworznie bo teraz model nie jest ciągły
 
2014-12-16, 20:19
Pomógł 0 raz(y).
Zgadza się. Obciążenie było przyłożone jako "na element" zamiast "w sumie".
Dołożyłem śruby. Teraz nie mam już takiego komunikatu jak wcześniej lecz taki, że model jest niestabilny.

Plik po aktualizacji: http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1746_7123.rar

Czy na samych wiązaniach model może się "trzymać"? Czy śruby są niezbędne?
 
Engineer of old school
2014-12-16, 23:35
Pomógł 20 raz(y).
Wiązania nie wystarczą, śruby muszą być. Taki komunikat się wyświetla bo zestawy kontaktowe nie są zdefiniowane.

Tzn kontakt między śrubą, fasolą i otworem w ramie. Kontakt pomiędzy śrubą, otworem w ramieni i otworem w ramieD.

Poniżej Pański chwytak. Dla ułatwienia śruby zastąpiłem sworzniami fi 21, wyłączyłem z obliczeń pręty fi 15, obciążenia przyłożyłem tak jak Pan, choć nie jest to prawidłowe.

 
2014-12-17, 11:34
Pomógł 0 raz(y).
Wspaniale. Dziękuje Panu, aczkolwiek chciałbym równiez dojść do tego samemu.
Mam tylko problem ze zdefiniowaniem zestawów kontaktowych. Które elementy należy wybierać do jednego zestawu?
 
Engineer of old school
2014-12-17, 12:01
Pomógł 20 raz(y).
Proszę kombinować

Określamy elementy lub powierzchie które wchodzą w kontakt, lub mogą wejść. Kontaktów będzie 16.

Menu Simulation>kontakty / przerwy>zdefiniuj kontakt dla komponentów i wybieramy (jeden kontakt to śruba uszy, ramię)

Jeśli przed symulacją się stykają definiujemy jako wiązanie, jeśli nie jako bez penetracji.

Trzeba zdefiniować wszystkie inaczej model się posypie. Jak będą trudności wyślę model.

Jak pomogłem to proszę kliknać na gwiazdki pod moim awatarem
 
2015-01-08, 17:10
Pomógł 0 raz(y).
Stworzyłem, mam nadzieję już kompletny model.
Miałbym prośbę o siatkowanie, gdyż moja maszyna nie jest w stanie tego zrobić, bo brakuje jej pamięci.
Dlaczego sposób przyłożenia poprzedniego obciążenia był niepoprawny?
 
Engineer of old school
2015-01-08, 19:08
Pomógł 20 raz(y).
W modelu ze śrubami obciążenie już jest prawidłowe.

Gęstość siatki jest zbyt duża.

U mnie Simulation generuje prawidłową siatkę przy "Rozmiar elementu" 33.6445 mm 4 punkty jakobianu

Wstępnie dla sprawdzenia poprawności generowania siatki proszę użyć siatki "jakości roboczej"
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT