SolidWorks >> Makra >> Generator modeli 3D
Autor Wypowiedź
2014-12-13, 19:52
Pomógł 0 raz(y).
Cześć,

nigdy nie pisałem makra ani tym bardzie generatora modeli 3D z możliwością wprowadzania parametrów. Czy napisanie takiego generatora powiedzmy z 7 parametrami będzie trudne? Gdzie znajdę informację jak się do tego zabrać ? Chodzi mi o coś podobnego jak np. generatory kół zębatych.

pozdrawiam
 
2014-12-14, 13:21
Pomógł 18 raz(y).
Witam!!!...

Nie znam się na pisaniu makr ale proponował bym przemyśleć utworzenie takiego generatora w samym Solidzie...np. za pomocą tabeli konfiguracji lub równań...dwa przykłady które u mnie spełniaja się świetnie...



do kół modułowych prostych i spiralnych...





i do kół łancuchowych...





 
2014-12-14, 14:42
Pomógł 0 raz(y).
a widzisz dzieki. Na studiach zrobiłem take coś na zasadzie funkcji w Catia V5. Powiedz mi są gdzie w necie jakieś przykłady lub poradniki do takiej zabawy?
 
2014-12-14, 15:02
Pomógł 18 raz(y).
...jest tego mnóstwo w necie...przykładów Ci nie podam bo sam gdy się uczyłem szukałem i szukałem i poszczególne klocki składałem w całość ;) ...musisz nauczyć się tworzyć równania , ale silniejszym narzędziem wydaje mi się tabela konfiguracji... w niej możesz sterować wszystkimi parametrami części ... no i tak jak ja zrobic takie niby "okno dialogowe" ... jasne że makra mają napewno wieksze możliwości... ale mi to wystarczy ;)...raz zrobioną część możesz zapisać jako szablon...
 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2014-12-14, 19:30
Pomógł 12 raz(y).
Napisanie makra generującego prosty model nie jest trudne jeżeli masz podstawy programowania w VBA. Problemy pojawiając się wtedy, gdy później chcemy mieć kontrole nad już wygenerowanym modelem tj. chcemy go zmodyfikować lub wygenerować współpracujące drugie koło, dodać wiązania z poziomy kodu itp.. Nie jest to już takie proste dla "początkującego", ale da się ;)

http://www.adksolid.com/pl/przekladnia-zebata
 
2014-12-14, 20:47
Pomógł 0 raz(y).
napisałem, że coś podobnego do koła zębatego czyli chodziło mi o taki generator co wpisuję interesujące mnie wymiary. A dokładnie chodzi mi o taki generator profili zamkniętych do konstrukcji spawanych. U nas w firmie nie wykorzystujemy modułu do konstrukcji spawanych. Konstrukcji spawanych z profili robimy bardzo dużo i jest to że tak powiem nudne i czasochłonne. Chciałem zrobić taki generator gdzie wybiorę sobie długość, grubość, zaokrąglenie profilu oraz katy ścięcia po obu stronach i jeszcze dodatkowo fazkę pod spoinę na z. Potem z takich profili zrobić złożenia i wygenerować tabelkę materiałową każdego profilu z tymi danymi co wprowadzałem w generatorze żeby osoba wykonująca profile i spawajaca konstrukcje miała wszystko na jednym rysunku. Wyeliminujemy wykonywanie rysunków wykonawczych każdego profilu z osobna. Zacząłem się bawić tymi równaniami może cos wykombinuje :)
 
.
2014-12-15, 15:16
Pomógł 52 raz(y).
Też tak kiedyś robiłem , ale jak poznałem dobrodziejstwa konstrukcji spawanej to szybciutko się przeniosłem :)
 
2015-01-11, 16:06
Pomógł 0 raz(y).
Ja z kolei polecam zainteresować się również możliwościami driveworkss solo/pro
można zautomatyzować dosłownie wszystko i sterować tym za pomocą paru paramterów, jest to również banalne, nie potrzebujemy wtedy żadnych makr, ani innych cudów, (W razie pytań, zapraszam na priv) pozdrawiam, Mateusz.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT