SolidWorks >> Modelowanie części >> Kilka wykonań tej samej części
Autor Wypowiedź
SW,CATIA
2013-03-20, 12:08
Pomógł 3 raz(y).
Witam,

Mam pewien problem chciałbym prosić o pomoc. Mianowicie chodzi mi o zautomotyzowanie wykonania zmian w elementach. Mam dany detal AI i AII. Jest to detal z formy w której baza jest ta sama a odpowiednie wkładki powodują niewielkie zmiany w szczegółach. I teraz zmieniając w jednym z detali coś co również jest identyczne w drugim detalu, muszę ręcznie każdy z tych detali otworzyć i zmodyfikować to samo. Czy można to jakoś wykonać z automatu tak aby jeden z detali był " bazą" i przy zmianie tej bazy zmienia się mi to w każdym detalu o tej samej bazie? Uzywam PDM'a i tam bym też chciał aby to działało.

Mógłbym po narysowaniu detalu AI wyprowadzić bryłę do nowej części zachowując powiązania i tam zmienić co mi nie gra ale w tedy w tym AII nie mam drzewka i jak zmiany są duże w szczegółach to trochę muszę "powymyślać"

Czy ktoś ma lepszy sposób?

Będę wdzęczny za pomysły.

Pozdrawiam

GTokarczyk
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-20, 12:21
Pomógł 405 raz(y).
Raczej nie ma innej możliwości jak wstawienie części do części tylko za pomocą Zapisz obiekty - bo wówczas ta informacja jest zapisana w drzewie i można ją modyfikować.

Nie bardzo rozumiem, jak można chcieć powiązać dwa dokumenty ale jednocześnie ich nie wiążąc...?

Oczywiście, że jak sie wyprowadzi nową część (jako zapas) to tam nie ma drzewa operacji, dlatego trzeba to zrobić na początku, gdzie część bazowa jest wspólna dla obydwu wariantów.

Jeżeli nie takim sposobem, to możesz podzielić Al (wydzielić pewnien obszar np. powierzchnią specjalnie przygotowaną) i wstawić część do części All z przerwaniem odniesień modyfikując ten zmieniony obszar i łączac obiekty.
 
SW,CATIA
2013-03-20, 12:43
Pomógł 3 raz(y).
Dzięki za szybką odpowiedź:)

Chciałbym doprecyzować. Wyprowadzenie części przez: " Wstaw do nowej części..." a polecenie " Zapisz obiekty" to to samo?

Zauważyłem, że jak wrzuciłem część tą wyprowadzoną do PDM'a WG to wrzuciło tę część i część bazy i ok. Ale jak to ściągnąłem spowrotem to ściągnęło się część wyprowadzona i baza, ale niestety nieodrazu zobaczyłem zmiany w wyprowadzonej części tylko musiałem w części wyprowadzonej kliknąć i dać edytuj w kontekście i przełączyło mi do części bazy i po powrocie do części wyprowadzonej musiałem jeszcze przebudować część i dopiero zobaczyłem zmiany. Czy mam może coś ustawione wpcjach że tak to się zachowuje? Wersja SW 2012 Sp3.

Będę wdzęczny za info.

Z góry dzięki.

GTokarczyk
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-20, 12:50
Pomógł 405 raz(y).
Wybierając Wstaw do nowej części nie ma tej informacji w części źródłowej. Wybierając Zapisz obiekty (ale nie tworząc złożenia) niby jest to samo ale można edytować tą operację i jednocześnie możesz sterować płynnie, co de facto jest zapisywane. Bo jeżeli dodasz w źródle zmiany to przesuwając operację Zapisz poniżej (w drzewie), aktualizacja nastąpi automatycznie. Sterując położeniem Zapisz obiekty możesz uzyskać różne części wynikowe, wszystko co jest powyżej Zapisz - będzie widoczne, wszystko co poniżej - nie. Również właściwości dostosowane można przenosić na potomki. Trudno tak się wypowiadać nie widząc ani modelu ani nie znając pewnie wielu innych kryteriów.
 
SW,CATIA
2013-03-21, 09:07
Pomógł 3 raz(y).
Dziękięki za wyjaśnienie niuansów:)

Chciałbym jeszcze spytać czy od strony praktycznej jest to dobre rozwiązanie czy lepiej mieć kilka kopi i pamiętać żeby zawsze zmienić we wszystkich elementach tę część wspólną?

Pozdrawiam

GTokarczyk
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-21, 14:55
Pomógł 405 raz(y).
To pytanie jest akurat trudne bo rozwiązania powinno być optymalne dla opracowanego standardu firmy.

Mając PDMa jeszcze jakoś to widzę z kopiami, bo wyświetla się symbol nowszy,starszy,ta sama wersja i można to jakoś ogarnąć. Ale w innej sytuacji jakoś tego nie widzę...

Zamiast kopii może konfiguracje?
 
.
2013-03-22, 07:19
Pomógł 52 raz(y).
No właśnie.Tak prześledziłem ten wątek i się zastanawiam czemu odrazu nie zasugerowano konfiguracji.
Przecież wtedy przez zmianę konfiguracji w złożeniu zmieniającą konfiguracje części mamy to co potrzebujemy.
 
SW,CATIA
2013-03-22, 20:11
Pomógł 3 raz(y).
Nie bardzo rozumiem jak by mi miały pomóc konfiguracje w tym problemie?

Dla jasności konfiguracje mam w jednym pliku part i ten plik ma jakąś nazwę np. XX

A ja chciałbym mieć jeszcze plik o nazwie YY i VV które tylko część brył mają wspólną a pozostałe operacje zależne od wykonania części. Dla przykładu: element XX - ma 2 otwory, element YY - 3 otwory (dwa te co w XX i jeden w innym miejscu), a element VV - ma 3 otwory (dwa te same wspólne dla XX i YY ale trzeci inny od VV) . Jak teraz mam to wykonać aby zmieniając np. średnice otworów w pliku XX nastąpiła zmiana tych otworów automatycznie w pliku YY i VV?

Będę wdzęczny za podpowiedź bo jakoś nie mogę zrozumieć jak konfiguracje tu mi pomogą?



Pozdrawiam

GTokarczyk
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-22, 20:38
Pomógł 405 raz(y).
Wrzuć jakiś obrazek... bo akurat z tymi otworami to dałoby radę na konfiguracjach.
ps. można też tworzyć równania warunkowe.

A teraz pędze na mecz.

Polska gola!
 
SW,CATIA
2013-03-24, 20:15
Pomógł 3 raz(y).
Witam,

Co do tych otworów to tylko chodziło mi o banalny przykład.

Ja nie bardzo rozumiem, jak za pomocą konfiguracji można to zrobić, ale mieć tę bazę w kilku plikach o różnych nazwach? I przy zmianie jedej zmieniają mi się w pozostałych? Tu jest problem z mojej strony.

Pozdrawiam

GTokarczyk
 
.
2013-03-24, 20:38
Pomógł 52 raz(y).
Podaj bardziej konkretny przykład bo narazie to czuję, że "kombinujesz jak koń pod górę". :D
 
SW,CATIA
2013-03-25, 07:21
Pomógł 3 raz(y).
OK:) przykład.

CZtery pliki mające do piątej operacji to samo, a potem różne w zależności od nazwy. Chciałbym aby zmiana jednej z tych pierwszych pięciu operacji w danym pliku dawała efekt w zmianie w posostałych. Obecnie ten plik skopiowałem 4 razy i dorysowałem co trzeba.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_1008_5290.sldprt

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_1008_5291.sldprt

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_1008_5292.sldprt

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_1008_5293.sldprt


Pozdrawiam

GTokarczyk
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-25, 10:16
Pomógł 405 raz(y).
Te pliki są typowym przykładem konfiguracji i dążyłbym to tego, żeby to wykorzystać. Jeżeli muszą być to odzielne pliki to troche komplikuje, bo wówczas zrobiłbym 1 bazę i wyprowadzałbym pliki poprzez zapisz obiekty. Tyle, że wtedy mam 1 dodatkowy plik - czyli źródło, a więc pod kątem PDMa i tak jakieś rozwiązanie trzeba zastosować. Poza tym w wielu firmach, kiedy tworzy się 1 plik, ale mający wiele konfiguracji stosuje się specyficzny nr definiujący nazwę tej konfiguracji (zamiat nazwy części). I działa to zarówno w złożeniach jak i dokumentacji.
 
.
2013-03-25, 11:06
Pomógł 52 raz(y).
Chętnie bym to zobaczył ale niestety mam starszą wersję SW :(
 
Panienka do wszystkiego
2013-03-25, 12:39
Pomógł 66 raz(y).
To sciagnij sobie darmowego E-Drawings - ja tak robie, bo tez nie mam...

Pozdr. tomek
 
.
2013-03-25, 14:14
Pomógł 52 raz(y).
Dzięki za radę, już oglądnąłem.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT