SolidWorks >> Modelowanie części >> Equation driven spline i tabela konfiguracji
Autor Wypowiedź
2013-03-26, 08:27
Pomógł 0 raz(y).
Staram sie narysowac prekladnie Glesona. Uzylem tabeli konfiguracji, do ktorej wczytuje srednice kola bazowego, dziele to na 2 i chce uzyc jako wspolczynnik do involute, ktory jest rysowany splinem wyznaczonym rownaniem.
Z Wikipedia:


,where is the radius of the circle and is an angle parameter in radians () .

Wiec moje pytanie:
Jak wpisac "a" bedace zczytaniem wymiaru do design table do rownania splain??
Mam nadzieje ze wmiare wyjasnilem o co chodzi.
Dzieki za pomoc
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-26, 09:28
Pomógł 405 raz(y).
No przecież w tabeli można bezpośrednio wczytywać wymiary jako np. D1@wyciągnięcie6.

Więc w czym jest problem? Trzeba ułożyć w Excelu zależności na kolumnach i gotowe.

A może krzywa oparta na równaniu?
 
2013-03-26, 09:42
Pomógł 0 raz(y).
No wlasnie chodzi o to by zrobic to na rownaniach uzywajac zamiast parametru "a" , D1@Sketch1
Np: D1@Sketch1*(COS(T)+(T)*SIN(T)),
ale jak tak wpisze to marudzi na czerwono, czy jest jakas mozliwosc zrobic to w rownaniu, czy trzeba przygotowac w excellu a potem wczytac do SW??
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-26, 10:23
Pomógł 405 raz(y).
Może chodzi o to, że nazwa wymiaru musi być w cudzysłowie...
Np: "D1@Sketch1"*(COS(T)+(T)*SIN(T)),
 
2013-03-26, 10:28
Pomógł 0 raz(y).
Nad czyms taki mozna duzo czasu stracic.
A takie proste:)
Dzieki sliczne

Korzystajac z okazji, chce zasymulowac prace przekladni Gleasona i zobaczyc naprezenia na zebach. Jak to zrobic w SW simulations??
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-26, 10:30
Pomógł 405 raz(y).
Zbyt ogólne pytanie.

Trzeba dodać materiał, umocowania, obciążenie, ustawić warunki kontaktu, dobrać siatkę...
 
2013-03-26, 10:57
Pomógł 0 raz(y).
Material, siatka - ok
umocowanie i obciazenie. oba elementy powinny krecic sie wokol wlasnej osi, zebatka napedza (czyli moment), zebnik ma jakies obciazenie ( czy mozna to zasymulowac sprezynami )
warunki kontaktu ( i tu niejeden zeby zjadl:) ) - no wlasnie jak okreslic?? warunki kontaktu, a i czy moge uzyc symetrii by amniejszyc obliczenia??
 
Engineer of old school
2013-03-26, 23:28
Pomógł 20 raz(y).
Ja bym zaczął od badania ruchu i przeniósł obciążenia do simulaton
 
2013-03-28, 11:03
Pomógł 0 raz(y).
SzP Jacku,
a jak......?
Mam ruch zasymulowany w motion.
Moment napedowy ( silnik) na Pinion (Zebatka??), a potem para kontaktowa i "Basic Motion"(Symulacja ruchu??) jako typ badania w rezultacie Zebatka napedza Zebnik.
Ale nie mam pojecia jak to przeniesc do Simulation - pomocy:)
PS: Przeprasza za wplatany angielski, ale taka mam wersje SW i nie jestem pewien jaki jest tego odpowiednik.
 
Engineer of old school
2013-03-29, 19:46
Pomógł 20 raz(y).
Należy wybrać "analiza ruchu" najniżej na liście rozwijalnej.

Pokażą się trzy dodatkowe ikony po prawej stronie menu analizy ruchu

1. Trzecia od prawej "ustawienia symulacji" wybieramy element do obliczeń i definiujemy przedział czasowy (tylko taki jaki jest niezbędny, z uwagi na czas trwania obliczeń

2. Druga od prawej "obliczenia wyników symulacji" uruchamia solver

3. Pierwsza od prawej "wyniki"

W opcji "Basic Motion" nie można definiować warunków współpracy elementów np tarcia

Należy wyedytować kontakt obiektu i dodać odpowiednie współczynniki

Teraz przechodzimy do Simulation - z menu głównego wybieramy "import obciążenia w ruchu" polecam przeczytać pomoc przy tym poleceniu, tok postępowania jest dobrze opisany

Jeszcze jedna uwaga: do koła czynnego przypisać napęd, a do koła biernego moment obrotowy skierowany przeciwnie do kierunku obrotu wartość momentu wyliczona wg mocy jaka przekładnia ma przeniesć ze znanego wszystkim inżynierom mechanikom wzoru



 
2013-04-14, 10:54
Pomógł 0 raz(y).
Slicznie dziekuje, nawet nie wiedzialem za da sie tak zrobic
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT