SolidWorks >> Modelowanie części >> Wyprowadzenie krzywej z krawędzi modelu
Autor Wypowiedź
2015-09-02, 10:35
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

otrzymałem zadanie, które nie wiem do końca jak ugryźć. Mam model odlewu, który posiada wypływki technologiczne. Wdrażamy właśnie robota, który będzie usuwał te elementy, zależy mi na wydobyciu z modelu ścieżki (krzywej), którą będzie można wykorzystać jako trajektorię. W jaki sposób to zrobić? Nie może być to rzut, musi to być krzywa w przestrzeni.

Poniżej zdjęcie z fragmentem modelu. Zaznaczone krawędzie muszę przerobić na krzywą.

 
SOLIDWORKS 2018
2015-09-02, 10:42
Pomógł 43 raz(y).
Rzut ale jako szkic 3d zrób.
 
2015-09-02, 13:37
Pomógł 0 raz(y).
A może to bardziej rozwinąć bo nie ogarniam? Masz na myśli obrysowanie wszystkiego po prostu szkicem 3d? To akurat wiem ale liczę, że są jakieś inne, mniej czasochłonne narzędzia.
 
2015-09-02, 13:41
Pomógł 0 raz(y).
Okej, chyba mam - krzywa kompozytowa i można poprzez styczność wybrać łatwo całe grupy krawędzi.

 
SOLIDWORKS 2018
2015-09-02, 13:54
Pomógł 43 raz(y).
Chodziło mi o to, że zazwyczaj jak normalnie rzutujesz krawedzie to rzutujesz na płasko. Ale wystarczy dać nowy szkic 3d i tam wybrać te kilka krawedzi i rzutować (konwertować) - krzywa 3d powstanie.

 
2015-09-02, 14:01
Pomógł 0 raz(y).
Okej, kumam. Tylko, że to rozwiązanie ma zasadnicze dwa minusy:

- musisz każdą krawędź wybrać ręcznie (nie można z listy pod prawym przyciskiem wybrać styczności)

- tworzy typowe elementy szkicu jak prosta, łuk itd. a w moim przypadku wskazane będzie stworzenie ciągłej krzywej po wszystkich krawędziach (splajn). To jeszcze muszę sobie potwierdzić bo to wynika z możliwości odczytania takiej trajektorii przez oprogramowanie robota.



Nie mniej jednak dziękuję bardzo za pomoc.
 
SOLIDWORKS 2018
2015-09-02, 14:19
Pomógł 43 raz(y).
No w sumie racja. Ale jak juz się zaznaczy te wszystkie krzywe to można z nich splajn zrobić.



 
2015-09-02, 14:32
Pomógł 0 raz(y).
Ooo fajnie, o takiej funkcji nie wiedziałem. Dzięki bardzo.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT