SolidWorks >> Modelowanie części >> Manipulowanie obiektami bryłowymi
Autor Wypowiedź
2015-09-19, 16:53
Pomógł 0 raz(y).
Witam, jestem początkującym w SW. Mam taki problem:
Utworzyłem nową część - np. kulę. Wstawiłem drugi obiekt - prostopadłościan. Mam teraz dwa obiekty bryłowe. Chcę dokonać operacji boolowskiej (różnica) na tych elementach. Jak przesuwać jeden element niezależnie względem drugiego, aby przecyzyjnie go wpasować w odpowiednie miejsce, a nastepnie wykonać wstaw->operacje->połącz. Jak zaznaczam jeden obiek to i tak poruszają się razem, jakby były zespawane ze sobą.
Jak zatem poruszać kilkoma obiektami niezależnie aby je dopasować i dodatkowo wykonać operację boolowską na np. dwóch z nich?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-09-20, 12:00
Pomógł 405 raz(y).
Do przenoszenia obiektów służy operacja Prznieś/kopiuj (menu wstaw). Oczywiście oddzielnie operacją Połącz.

Nie wiem co robisz tą metodą ale intuicja mi podpowiada, że jest to przekombinowane. A do czego to ma służyć?
 
2015-09-23, 00:08
Pomógł 0 raz(y).
Chodzi o wykonanie części z wykorzystaniem operacji boolowskiej (różnica). Trzeba wprowadzić jedną bryłę a następnie wprowadzić drugą bryłę, ustawić ją w odpowiednim położeniu względem pierwszej i odjąć ją (operacja boolowska). Np. w walcu wykonać wycięcie kulą. Z tym, że jak wprowadzę drugą bryłę to obie poruszają się razem. Nie można ustawić dowolnie drugiej bryły względem pierwszej.
 
.
2015-09-23, 07:16
Pomógł 52 raz(y).
Najlepiej zapisać te bryły w oddzielnych częściach a następnie wstawić jedną z nich do drugiej. Wtedy mamy do dyspozycji narzędzie do wprowadzania wiązań między nimi. Potem już możesz wykonać operację boolowską.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-09-23, 09:53
Pomógł 405 raz(y).
Ale w jakiej sytuacji to odejmowanie? Może lepiej użyć odciśnięcia.
@Wlodzimierz, nie ma potrzeby sztucznie wstawiać części do części ponieważ wiązania można stosować po wybraniu operacji przenieś/kopiuj dla obiektów.
 
.
2015-09-23, 13:51
Pomógł 52 raz(y).
Sie człek uczy całe życie :)
 
2015-09-23, 19:57
Pomógł 0 raz(y).
Ok, dzięki za odp., ale mam pytanie. Jak wstawiam kilka części, to mam uruchomić najpierw nowy plik jako część, czy nowy jako złożenie. Jak uruchomię nowy jako złożenie i wstawię kilka elementów, to mogę poruszać nimi niezależnie i ustawić je względem siebie w pożądanym miejscu. Jak pamiętam to w opcji nowy jako część po wstawieniu kilku elementów bryłowych nie można nimi poruszać niezależnie. Wszystkie poruszają się razem (jakby były sklejone ze sobą). Czy jest jakaś możliwość w opcji nowy jako część wstawić kilka elementów bryłowych i poruszać nimi niezależnie, aby ustawić je w odpowiedich miejscach?
 
.
2015-09-24, 08:22
Pomógł 52 raz(y).
Można to robić na 3 sposoby.
1. Wykonać bryły w części
2.Wstawić część do części
3.Wstawić części do złożenia a potem zamienić komponenty na jedną część .
 
2015-09-24, 18:44
Pomógł 0 raz(y).
No to jeszcze jedna zagadka...
Mama do wykonania i późniejszej symulacji naprężeń (np. rozciąganie, zginanie) płytę modelowaną jako prostopadłościan.
Problem w tym, że materiał płyty nie jest jednorodny, tzn. powiedzmy w środku znajduje się obszar np. kołowy w którym moduł Younga materiału płyty jest mniejszy niż w pozostałym obszarze. Czyli płyta ciągła z materiału miejscami o różnych modułach Younga, wsp. Poissona etc.
Jakieś sugestie, co do rozwiązania problemu...
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT