SolidWorks >> Rysunki >> Wymiarowanie rozstawu otworów
Autor Wypowiedź
2013-07-13, 16:36
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
mam kilka otworów w jednej lini, w równych dystansach i teraz moje
pytanie czy jest taka funkcja w solidzie która połączy mi poszczególne wymiary i zastąpi jednym wspólny
który będzie suma połączonych wymiarów? Biorąc rysunek z załącznika jako przykład zamiast kilku wymiarów "105"
byłby np "4x105 = 420"



Pozdrawiam
Paweł
 
nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko ludzie nie umiejący tego zrobić
2013-07-14, 12:48
Pomógł 2 raz(y).
A to ma byc oznaczenie takie w dokumentacji plaskiej juz czy w modelu ??
 
2013-07-15, 20:43
Pomógł 1 raz(y).
Wnioskując po załączonym obrazku w dokumentacji 2D



Z tego co wiem, nie ma takiej funkcji, lub jeszcze takowej nie odkryłem, jednak idąc Twoim tokiem myślenia (jeśli dobrze mniemam) potrzebujesz znać sumę odległości środków otworów.

Możesz użyć funkcji "łańcuch wymiarowy" (pionowy lub poziomy w zależności od potrzeby) kliknąć pierwszy otwór jako bazę zerową zatwierdzić ją klikajac w miejsce gdzei ma być linia wymiarowana a potem kolejno lecisz po otworach i masz w rezultacie sumowane odległości między otworami. Tak jak na obrazku poniżej.

 
nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko ludzie nie umiejący tego zrobić
2013-07-16, 18:01
Pomógł 2 raz(y).
Witam, otoz jest mozliwosc opisywania otworow w dokumentacji, lecz niestety nie dodaje to wymiarow odleglosci, jest taka opcja w zakladce "ADNOTACJA" obok wymiaru inteligentnego, "elementy modelu", wybierajac to w oknie ktore sie pokaze w zakladce wymiary wybieramy opcje objasnienie otworu i automatycznie program wstawia objasnienia razem z iloscia otworow, niestety wymiar odleglosci musisz sam wstawic, ale to juz nie problem :)

Pzdr
 
2013-07-31, 19:01
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Koledze chyba chodziło o takie wymiarowanie.



Pozdrawiam.
 
2013-11-04, 12:17
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

podpinam się pod temat bo też mam problem z wymiarowaniem otworów tylko troszeczkę inny. Mianowicie czasami gdy trochę popracuję już w solidzie nad rysunkami ( kilka godzin) to podczas wymiarowania rozsawu otworów, zamiast odległości wskakuje mi kąt między nimi (90 stopni). Jakiś pomysł jak to zmienić żeby pozbyć się na stałe? Ja wyłączam rysunek i włączam go jeszcze raz i zazwyczaj pomaga, aczkolwiek też nie zawsze.
Dodam jeszcze że dzieje się tak tlyko w przypadku pionowych otworów.

 
.
2013-11-04, 13:26
Pomógł 52 raz(y).
To normalne i czas pracy Solida nie ma znaczenia.
Poprostu przy wymiarowaniu łapiesz osie otwórów a nie krawędź i jak złapiesz osie prostopadłe do siebie to Ci pokazuje kąt.
A wracając do głównego tematu, ja mierzę wymiar między pierwszymi otworami (np. 25 mm) a następnie między skrajnymi (np 100 mm) i dopisuję ręcznie "4x25=" jako prefiks wymiaru a w efekcie jest na rysunku "4x25=100"
Automatu do tego nie znalazłem, a czasochłonne to nie jest.
 
2013-11-05, 07:27
Pomógł 0 raz(y).
no właśnie to nie to. Zaznaczam otwory po zbliżeniu się na taką odległość żebym mógł spokojnie trafić w krawędź otworu i jak napisałem dzieje się tak tlyko w przypadku pionowych otworów. Dziś uruchomiłem solida rano i wszystko działa jak należy.
A co do wymiarowania otworów to ja robię to w ten sposób(czyli jak kolega napisał powyżej dopisuję ręcznie 5x100=) :

 
.
2013-11-05, 10:07
Pomógł 52 raz(y).
Ja jednak upieram się przy tym, że wybierasz oś otworu. Włącz w ocjach (Opcje>Opcje systemu>Wyświetlaj/wybór>Dynamiczne podświetlanie w polu graficznym ) a w czasie wymiarowania będzie Ci pokazywać który obiekt jest brany do operacji wymiarowania.
Ja mam tą opcję wyłączoną bo w widoku modelu dzieją się cuda przy ruszaniu myszą ale w rysunku jestem tego świadomy i starannie wybieram obiekty, korzystając często z funkcji 'wybierz inny'.
 
2013-11-05, 11:13
Pomógł 0 raz(y).
Mam włączoną tą opcję, także widzę co sie dzieje i podświetla. Zastanawia mnie po prostu czy ktoś ma podobny problem, bo na co klikam to ja widzę, trochę już rysuję w solidzie. Poza tym nie można tego wyjaśnić klikaniem na oś, bo tak jak pisałem po dłuższym czasie po prostu na co nie kliknę to mi się tak pojawia, ale po ponownym uruchomieniu solida wszystko wraca do normy. Wczoraj po południu nie było opcji żebym wstawił ten wymiar a dziś rano poszło od strzała, a klikałem dokładnie tak samo.
 
.
2013-11-05, 11:17
Pomógł 52 raz(y).
Hmmm . . . no to jest problem. Wygląda na to, że Solid się męczy :) i należy mu się co jakiś czas odpoczynek (restart). Ja takiego problemu u siebie nie mam, ale po kilku godzinach pracy dzieją się inne dziwne rzeczy, które głównie są związane z dostępem do pamięci i wtedy jedynym wyjściem jest restart Solida.
Pozdrawiam
 
2013-11-05, 14:13
Pomógł 0 raz(y).
No właśnie, najgorsze są te 'dziwne rzeczy' :) Dzięki za starania
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT