SolidWorks >> Rysunki >> Wymiarowanie splajnu
Autor Wypowiedź
2017-08-16, 11:45
Pomógł 0 raz(y).
Dzień dobry,
przejrzałem wszystkie tematy związane z wymiarowaniem, ale odpowiedzi nie znalazłem na mój problem.
Przy części którą chce zwymiarować jest długi odcinek splajnu i próbuje go zwymiarować, ale nie wychodzi.
Narysuwałem na nim punkty, ale to nie wygląda po zwymiarowaniu.
Czy jest jakiś sposób na przejrzyste zwymiarowanie takiej części tak, żeby na tokarce operator nie chwycił się za głowę? :)

Pozdro
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-08-16, 12:42
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli do narysowania kształtu rzeczywiście użyto splajnu, to można pobrać wymiary do rysunku (z modelu). Z resztą tak się wymiaruje nieregularne krzywe, czyli podając wymiary x,y punktów leżących na krzywej.

Inna metoda to narysowanie punktów na krawędzi przekroju w rysunku na warstwie do ukrycia (żeby nie było widać tych punktów) i ich zwymiarowanie. Ale na pewno nie tyle co na obrazku poniżej, tylko kilka w charakterystycznych pozycjach.
BTW, i tak tego nie odtworzy na podstawie tych punktów nawet jeżeli będzie ich 100...
 
2017-08-17, 22:35
Pomógł 0 raz(y).
Ja zrobiłem na łukach i tak też wygląda że to jest zrobione. Łatwiej to sparametryzować. Załączam screena modelu.


Najlepiej wgrać sobie ten rysunek do SW i rysować łuki po linii. Mniej więcej określając promienie. Wiązanie styczności pomaga ustalić łagodne przejścia między łukami.
 
2017-08-20, 13:07
Pomógł 0 raz(y).
Chyba najlepiej będzie narysować łukami, postaram się odtworzyć to rysując łuki. Dzięki za pomoc:)
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-08-20, 21:25
Pomógł 405 raz(y).
Jest jeszcze jedna możliwość - kombinacja dwóch rozwiązań. Mianowicie rysujesz łukami (jak kolega sugerował) a później funkcją dopasuj splajn. W efekcie jest gładka ściana ale można pobrać wymiaru łuku do rysunku.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT