SolidWorks >> Arkusze blachy >> NIETYPOWE WYCIĘCIE W STOŻKU
Autor Wypowiedź
--
2013-03-10, 00:43
Pomógł 6 raz(y).
Witam .



Jak zrobić prawidłowo takie wycięcie w stożku aby można go było przekształcić na blaszaną konstrukcję i rozwinąć ?



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-10, 08:00
Pomógł 405 raz(y).
Według mnie nie da się tego zrobić poprzez konwersję na blachę, dlatego, że nie ma krawędzi liniowej łączącej końce.

Próbuj wyciągnięciem po profilach dla blach.
 
2013-03-11, 08:20
Pomógł 18 raz(y).
Ja z ciekawości zrobiłem taki stożek funkcją Zgięcie Wyciągnięte po Profilach.



I niby działa, ale nie wiem dlaczego zamiast prostego stożka robi się "lejek" o łukowych ścianach:





Dlaczego?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-11, 10:23
Pomógł 405 raz(y).
No dlaczego?
A spróbuj użyć powierzchni.

No dlatego, że końce muszą być połączone linią prostą(warunek konieczny dla zgięcia wyciągniętego po profilach), a w przykładzie - wycięcie takie nie jest linią - kłaniają się kreski...
 
2013-03-11, 11:58
Pomógł 18 raz(y).
O masakra, niewyspany byłem jak pytałem...

Zapomniałem że między początkiem rozcięcia a końcem jest linia prosta, czyli prawidłowo.
 
--
2013-03-11, 22:06
Pomógł 6 raz(y).
Ja też byłem w tym samym miejscu ;-) . Inventor rozwijał takie wycięcia bezproblemowo a works chyba nie jest gorszy. Prubuję dalej coś wykombinowć bo jakoś nie chce mi się wierzyć że nie da rady tego w worksie zrobić prawidłowo. Prubowałem zrobić bryłe z obrotu cienkościenną i wyciąć a potem wykożystać górny i dolny szkic 3D do wyciągnięcia po profilach w blaszakach ale zmienia geometrię podobnie jak P. Tadeuszowi.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-12, 20:29
Pomógł 405 raz(y).
   Inventor rozwijał takie wycięcia bezproblemowo a works chyba nie jest gorszy.

A pokazałbyś, jak Inv rozwija takie blaszki - bo brzmi interesująco.
 
.
2013-03-13, 08:15
Pomógł 52 raz(y).
No cóż , jak się urwie sznurówka to można użyć dżdżownicy :D
Da radę to zrobić ale trochę na około.
Podzieliłem ten stożek na dwie części wzdłuż tworzącej, zamieniłem na blachę obie części a następnie rozwinięcia wkleiłem do nowej części, połączyłem i gotowe.

 
--
2013-12-01, 18:30
Pomógł 6 raz(y).
Czy Solidworks 2014 coś zmienił w tej sprawie ?
 
--
2013-12-22, 19:38
Pomógł 6 raz(y).
Ok. Sam sobie odpowiedziałem ale podziele się ;-). Otóż jeśli chodzi o stożek cięty pod kątem na szkicach równoległych to odziwo da się teraz rozwijać :







i największe zdziwienie stożek cięty pod kątem i to na płaszczyznach nierównoległych też sie da rozwinąć co do przejścia koło prostokąt to chyba nic wielkiego 2014 nie wnosi ale może się mylę...


 
2016-09-19, 06:37
Pomógł 0 raz(y).
Do Piotr G.

Witam Wszystkich serdecznie na forum jestem tutaj nowy i szukam pomocy. Zajmuję się wyoblaniem a mój problem jest następujący a mianowicie wykonałem metodą wyoblania stożek i muszę go obciąć dokładnie jak na zdjeciu poniżej a nie bardzo przychodzi mi pomysł do głowy czym lub w jaki sposób tego dokonać (na tokarce chyba nie zabardzo). Problem w tym że stożek nie może być zwijany

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-09-19, 16:02
Pomógł 405 raz(y).
@Dawid - Chodzi o obcięcie naddatku czy rozcięcie arkusza?

@PiotrG - odświeżyłem temat przy okazji tego posta - rozwijać to się zawsze dało ale nie da się przeciąć arkusza po linii. Bo to co w rzucie np. od przodu jest linią, w rzeczywistości jest krzywą zawiniętą na stożku. Nic się tutaj nie zmieniło - a mamy wersję 2016 (prawie 2017). Nawet na Twoim screenie widać, że bok nie jest linią a jakąś krzywą bliżej łuku, a złudzenie poprawności występuje dlatego, że przesunięcie rozcięcia na obwodzie jest znikome. Wystarczy przesunąć do 60-90 stopni i wszystko będzie widać jak na dłoni.
 
--
2016-09-19, 23:14
Pomógł 6 raz(y).
Witam.
Zrób rozwinięcie stożka takiego jak chcesz aby był wycięty zakładając zewnętrzną średnicę ustaw grubość na 0,000 nic ;-) i wydrukuj takie rozwinięcie na papierze.
Wytnij nałóż na stożek wyoblony odrysuj linię cięcia i po sprawie.
Nie jest to chyba jakiś gabaryt jeśli wykonywany metodą wyoblania więc taki standardowy papier A0 w wydruku transparentowym powinien załatwić sprawę.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT