SolidWorks >> CAE - Simulation >> Sprawdzenie wytrzymałości kratownicy - jak zacząć?
Autor Wypowiedź
2014-06-18, 19:43
Pomógł 0 raz(y).
Nie mam o tym pojęcia i nigdy nie potrzebowałem, aż do teraz ;-)



Muszę zrobić coś w stylu wieszaka na pojemnik.



Nie wiem jak zacząć, jeśli ktoś miałby chwilę aby mnie poprowadzić będę zobowiązany.



Na początek mam pytanie - wieszak będzie złożony z belki głównej, przyspawanej do niego płyty.

Na tej płycie doczepiany będzie pojemnik (na razie w głowie mam ogólny obraz).

Pojemnik waży jakieś 150 kg, ale konsola będzie opuszczana i podnoszona dość dynamicznie, więc to trochę utrudnia.



Pierwsze pytanie - taką kontrukcję robić do symulacji jako złożenie czy jako jeden part?
 
Engineer of old school
2014-06-18, 20:55
Pomógł 20 raz(y).
Żeby cos powiedzieć, to chciałbym zobaczyć model. Inaczej to leczenie na odległsć.

Jakiś szkic z wymiarami. Ja bym zaczął od części. Ale powtarzam model.
 
2014-06-19, 18:47
Pomógł 0 raz(y).
Proszę, taki bardzo wstępny pomysł, bardzo prosty, bo na razie to tylko zamysł.

Belka ma 3000mm długości, prawdopodobnie będzie to dwuteownik szerokostopowy 120, stal.

Górna płyta albo stal, przyspawana (raczej), albo aluminium przykręcone.

Do płyty będzie na widocznych 4 otworach podwieszony kosz (pręty gwintowane na końcach, od góry nakrętki).

Belka będzie leżała na ramie i przykręcona do niej będzie śrubami (ale to tylko po to aby się nie przesunęła).



 
Engineer of old school
2014-06-22, 15:11
Pomógł 20 raz(y).
1. Zakładka Symulaton→Nowe badanie - proponuję na początek statyka

2. Jeśli nie zdefiniowano materiału w modelu to wybierz materiał

3.Zakładka Obciażenia/Umocowania - Ustalamy umocowania tam gdzie występują - dla tego modelu przyjąłbym "nieruchoma geometria" dla otworów w pólce dwuteownika, lub na krawędzi dolnej półki (rozkład naprężeń będzie lepszy, ale naprężenia nieco wyższe - jednak będziemy po stronie bezpiecznej)

4. Obciażenia - wartość sił rzeczywistych→na górnej krawędzi otworów płyty

5. Siatka

6. Uruchom→ i mamy wyniki

Z uwagi na model, nie w pełni będą odzwierciedlać rzeczywistość, żeby otrzymać wyniki bliższe rzeczywistości trzeba by zmienić trochę model
 
2014-06-23, 09:40
Pomógł 0 raz(y).
OK, dzięki za poradnik.

Po drodze jednak jedno mnie zastanowiło - skoro lepiej robić to w części a nie w złożeniu - jak rozdzielić materiały, np. belka stal, płyta alu?

Co Pan ma na myśli pisząc "żeby otrzymać wyniki bliższe rzeczywistości trzeba by zmienić trochę model"?

W załączeniu spakowany wynik symulacji, co z niego da się wyczytać?



http://przeklej.org/file/Dv3nfe/konsola.rar
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2014-06-23, 11:00
Pomógł 13 raz(y).
Witam,
Aby rozdzilić część należy zrobić tak zwaną część wieloobiektową. Po prostu w operacji "Dodanie-wyciągnięcie2" należy odznaczyć opcję "scalaj wyniki".

Kolejna sprawa to wprowadzenie punktów osobliwości któe zostało tutaj wykonane.
Nie powinniśmy przykładać sił do krawędzi ponieważ w ten sposób one nie są przenoszone na płytę.
-Jeżeli otwory są gwintowane obciążenie przenosi "sciana cylindryczna"
-Jeżeli jest to typowe złącze bez śruby pasowanej powinna być wydzielona dodatkowa powierzchnia np oparcia łba lub podkładki

Co do mocowania końcowego nie do końca rozumiem do czego przykręcona jest ta belka. Może lepiej jest zastanowić się nad podziałęm powierzchni i zastosowaniem śrub fundamentowych chyba ze też to umocowanie opiera się na prętach.

I chyba ostatnia kwestia spoiny. Oczywiście mozemy zakładać że nie bierzemy ich pod uwagę przez co pozostatniemy po bezpieczniejszej stronie naszych obliczeń. Jeżeli chcielibyśmy je uwzględnic to w przypadku zastosowania tylko elementów bryłowych musimy je fizycznie zamodelować.

Jeżeli chcielibyśmy bardzo dokłądnie odwzorować analizę trzeba zauważyć że płyta z belką jest przyspawana jednak w przypadku kontaku globalnego wiązane program potraktuje ten element jakby był odlany w całości.

Tak jak napisał kolega Jacek na początku dobrze jest zrobić badanie statyczne jednak w nim niestety nie będziemy w stanie odwzorować w sposób poprawy podnosznia elementu.

Myślę że powinno to być odwzorowane w badaniu dynamicznych nieliniowym ( używany wtedy dziedziny czasu {nie korzystamy z funkcji pseudo czasu!})
 
2014-06-23, 11:48
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki.



Rozdzieliłem belkę od płyty, zrobiłem wokół otworów powierzchnie "symulujące" podkładki (przez SplitLine).

Od nowa wstawiłem zamocowania i obciążenia wskazując "podkładki".



Ale coś zrobiłem nie tak, bo SW zwraca błąd - The iterativ Solver stopped. The solver has numerical difficulties. Model may not have adequate fixtures.

Czyli coś zepsułem, ale co?

http://przeklej.org/file/UYwoy4/konsola1.rar
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2014-06-23, 12:09
Pomógł 13 raz(y).
Solver został zatrzymany z prostego powodu.

W przypadku tego kontaku płyta z belką nie jest w żaden sposób powiązana poprostu na niej leży . Solver FFE nie jest najlepszym pomysłem aby to policzyć.

Do takich zaganien musmy wykorzystać solver Direct Sparse lub nowy solver Large Problem Direct Sparse.

Jednak w Pana przypadku poprostu trzeba kontaktami odwzorować miejsce łączenie się elementów.
 
2014-06-23, 12:40
Pomógł 0 raz(y).
Ale dałem kontakt (zapewne błędnie) między dolną powierzchnią płyty a górną belki.

Chyba wrócę do modelu jednobryłowego.
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2014-06-23, 14:55
Pomógł 13 raz(y).
Oczywiscie dał Pan kontakt powierzchni bez benetracji ale trzeba dodać jeszcze kontakt który odwzorowuje spoiny czyli krawędziowy kontakt wiązane.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT