SolidWorks >> CAE - Simulation >> Analiza połączenia spawanego
Autor Wypowiedź
...
2014-07-13, 21:13
Pomógł 0 raz(y).
Witam.

Mam pewien problem związany z analizą połączenia spawanego przedstawionego na rysunku.

Do przyspawanego wału będzie przylożony momęt obrotowy, a wszustko będzie obciążone siłami ciężkości.

Jako że mam bardzo niewielkie doświadczenie w przeprowadaniu analiz chciałbym dowiedzieć się jak:

1.Poprawnie zaznaczyć spoinę (teraz narysowalem korpus po czym dodalem styczną do niego płaszczyznę na której narysowalem okrąg i wyciągnołem go, po czym polączylem obie płaszczyzny spoiną) nie wiem czy dobrze to narysowałem?

2.Jak utwierdzić wał by mógł się on swobodnie obracać (próbowałem zasymulować to w złożeniu, dodając łożyska co widac na screenie ale moja wersja SW chyba nie posiada możliwości przeprowadzania analiz w złożeniu)



Za pomoc z góry dziękuję.

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-07-14, 21:23
Pomógł 405 raz(y).
W pierwszej kolejności musisz upewnić się, jaki masz dodatek do obliczeń, czy Simulation Xpress (w dowolnym pakiecie SW) czy Simulation Standard w pakiecie SW Premium. W Xpressie nic nie policzysz. W tym drugim można definiować kontakty pomiędzy komponentami albo użyć gotowego narzędzia spoiny. Utwierdzenie w formie obrotu też nie będzie stanowić problemu, w trybie zaawansowanym można blokować indywidualnie translacje lub rotacje.
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2014-07-15, 09:19
Pomógł 13 raz(y).
Uzupełniając to co napisał kolega Paweł. Do tych obliczeń przydatna była by definicja spoiny pachwinowej która występuję w Simulation Professional.
Tutaj na pewno trzeba będzie zastosować elementy skorupowe + elementy bryłowe.
Co do umocowań zawansowane umocowania -> użyj geometrii odniesienia i odbieramy odpowiednie stopnie swobody.
Spoiny albo modelujemy i nadajemy odpowiednie kontakty lub tworzymy definicje matematyczne. Ale w większości przypadków pomijamy te obiekty.
Michał sprawdz najpierw jaką posiadasz licencję.
Solidworks>Pomoc>Pokaż licencje
 
...
2014-07-16, 18:50
Pomógł 0 raz(y).
Niestety posiadam SW SDK 2013, ale zobacze jaką mam w firmie gdzie robie praktyki bo tam mają Pro a i chyba kilka licencji Premium.

Co do hybrydowej siatki elementów skonczonych zbudowanej z elementówbrylowych i skorupowych to nie mam o tym zielonego pojęcia :( i nie wiem jak ewentualnie utworzyć taką siatkę.
 
...
2014-07-17, 22:08
Pomógł 0 raz(y).
Mam dostęp do dodatku Solidworks Simulation i udalo mi się utwierdzić element w formi obrotu.

Na początek przyjołem spoinę czołową ale gdy chcialem to policzyć wywalilo mi jakiś błądi niebardzo wiem o co chodzi

 
2014-07-20, 19:34
Pomógł 18 raz(y).
Może nie do końca w temacie, ale zakosili Ci z klawiatury klawisz PrtScr?
 
Engineer of old school
2014-07-22, 01:56
Pomógł 20 raz(y).
Komunikat wskazuje, że macież sztywności jest osobliwa (nie będę tego tłumaczył) to znaczy, że ten model jest niepoliczalny.

Jest wiele przyczyn takiego stanu, najczęściej jest to odebranie zbyt wielu lub zbyt małej ilości stopni swobody
Trzeba szukać przyczyn, bez modelu trudno coś powiedzieć

Nie wiem jaki duży jest ten zbiornik, ale zgadzam się z Panem Cezarym, chyba będzie trzeba użyć dwóch rodzajów elementów.
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2014-07-22, 11:16
Pomógł 13 raz(y).
Zgadzam sie z Panem Jackiem.
Najprościej by było jakbyś podesłał pilk SW wtedy można powiedzieć więcej.
Co do samego podejścia do symulacji.
Ja na szkoleniach z tego zakresu zawsze uczulam kursantów że trzeba zaczynać od elementarnych przypadków. Proste belki czy np w przypadku zagadnień z nieliniowośći prostę gięcia. Wdg mnei nei możliwe jest rozwiązywanie skomplikowanych przypadków bez znajomości podstaw.
Z mojej strony polecam na start spróbować odwzorować sobie kilka przypadkó z jakiejś książki do wytrzymałości materiałów i przerobić wszystkie samouczki. Nastepnie przeczytać tematy pomocy dotyczące zagadnien któe wzbudzają u nas wątpliwości.
Podejście w stylu nie mam doświadczenia muszę przeprowadzić analizę i chce uznać wyniki za poprawne następnie wyprodukować dany detal moze przynieść katastrofalne skutki.
 
Engineer of old school
2014-07-22, 11:41
Pomógł 20 raz(y).
Panie Cezary

Ja to się domyślam co ten chłopak zrobił. Nie policzy tego nigdy. Jeśli jednak tak to mnie mocno zaskoczy
 
...
2014-08-04, 20:10
Pomógł 0 raz(y).
@Tadeusz Sliwinski

nie, nie zakosili mi klawisza PtrScr, ale nie mialem innej możliwości żeby pokazać zawartość "swojego" ekranu - nie było internetu a pendriva nie miałem jak podpiąć - takie były zabezpieczenia



@Cezary Cholewski

takie proste elementy jak belki to sobie kilka razy symulowałem, ale one mają się ni jak do tego co musze teraz policzyć

@Jacek Pająk

nie uważa Pan że policzenie tego bez dostępu do programu jest jak by trochę nie wykonalne

próbowałem policzyć to nawet w Abaqusie ale zamodelowanie w nim czego kolwiek jest kłopotliwe a studencka wersja nie ma plugin'a do programów cadowskich :(



Próbowałem ściągnąć sobie pełną wersję o której mowa tutaj http://pswug.info/info/907/Darmowa_wakacyjna_licencja_SOLIDWORKS_dla_uczniow_i_nauczycieli ale przy moim łączu ściąganie tego zajmie >25h

W załączniku plik o który prosił Pan Cezary Cholewski

http://pswug.info/image/forum/forum_760_13_1573_6765.sldprt
 
Engineer of old school
2014-08-05, 04:48
Pomógł 20 raz(y).
Zpytam. A te widok ekranu to skąd się wziął.

Powtarzam. komunikat mówi, że macierz sztywności jest osobliwa, w takim przypadku, równania macierzowe są nierozwiązywalne.

Tak na szybko policzyłem, nie mając wszystkich danych. Siatka to ok 5% elementó zdegenerowanych,jakość siatki można poprawić. Widać że się da. Można to liczyć na wiele sposobów, ale najpierw trzeba zbudować prawidłowy model MES
 
...
2014-08-09, 21:07
Pomógł 0 raz(y).
te wcześniejsze to z firmy w której odrabiałem praktyki i przez 5 minut niobecnoci kolego siedzącego obok mnie oderwałem się od pracy którą wówczas wykonywałem i postanowiłem sobie to policzyć, ale nie miałem za wiele czasu.



A pomijając już kwestie oprogramowania, czy mógł bym prosić o porady jak zbudować model mes (np elementy skorupowe), przy założeniu że model z załącznika zostanie docelowo wypełniony cieczą i ułożyskowany na tych czopach i do jednego z nich zostanie przyłożony moment obrotowy który ma obrócić cały zbiornik w celu wylania z niego całej cieczy.
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2014-08-11, 09:42
Pomógł 13 raz(y).
Panie Michale to jest złe podejście.
Pyta Pan o podstawe (prawy klawisz na element bryłowy> zdefinuj skorupę przez wybrane ściany) a chce Pan wykonać analizę. Polecam przerobić najpierw wszystki samouczki + tematy pomocy znajdzie Pan tam większosć informacji. Ja na szkoleniu mówie o tym dokładnie 3 dni o podstawach czyli 24h ciągiem.
Co do wody któa ma się znaleźć w zbiorniku trzeba będzie zrobić dodatkowy układ wsp. i zdefiniować względem niego niejednorodny rozkład ciśnienia.
Oczywiśćie forum jest od zadawania pytań ale powiedzmy że odpowiedz na podstawowe pytania znajdzie Pan 10x szybciej w pomocy niż otrzyma Pan odpowiedz na forum.
 
Engineer of old school
2014-08-13, 12:51
Pomógł 20 raz(y).
Panowie, ścianka zbiornika ma 50mm, a wysokość słupa wody to 1m, czyli ciśnienie znikomo małe 0,01 MPa, jako ciekawostkę podam, że nadmuchując balonik wytwarzamy ciśnienie około 0.02 MPa
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT