SolidWorks >> CAE - Simulation >> Symulacja tworzywa drewnopochodnego
Autor Wypowiedź
2020-02-13, 18:24
Pomógł 0 raz(y).
Witam. Na wstępie zaznaczę, że przeszukałem forum pod kątem zagadnień:mebel, meble, płyta wiórowa, particle board, chipboard jednak nie znalazłem żadnych podpowiedzi na mój problem.

Chciałbym przeprowadzić symulacje blatu mebla. Blat wykonany byłby z płyty wiórowej. Dnia 19.02.2020 będę przeprowadzał badanie próbek tejże płyty na maszynie wytrzymałościowej (zginanie oraz rozrywanie). Zginanie przeprowadzone będzie z próbek wyciętych w poprzek oraz wzdłuż płyty. I teraz pytanie: W jaki sposób odwzorować na tyle na ile będzie to możliwe przeprowadzone badanie jednakże w SolidWorks Simulation? Chciałbym żeby wyniki były chociaż zbliżone do tych otrzymanych z maszyny wytrzymałościowej. Proszę o pomoc.
 
2020-02-13, 23:05
Pomógł 1 raz(y).
W tym przypadku niestety niewiele można zdziałać z modelem materiału w symulacji. Liniowo sprężysty ortotropowy i tyle. Co można jeszcze zrobić żeby wyszło jak najbliżej wyników eksperymentalnych to upewnić się, że pozostałe aspekty są dobrze zamodelowane. Tzn. porządna siatka, odpowiednie warunki brzegowe itd. Niewykluczone, że wtedy wynik będzie całkiem podobny do rzeczywistego.
 
2020-02-14, 00:25
Pomógł 4 raz(y).
Symulacją się nie zajmuje ale z tym materiałem dużo do czynienia. Sądzę ze wyniki będą bardzo rozbieżne (te rzeczywiste) ze względu na materiał a raczej jego strukturę. Zewnętrznie utwardzony (sprasowany) wewnętrznie bardziej luźny. No i wytrzymałość płyt też ma dużą rozbieżność. Podejrzewam że kilka prób rzeczywistych da też dużą rozpiętość wyników. Symulację trzeba by przeprowadzać jak dla materiału kompozytowego. Tak mi się wydaje. I myślę że to chyba znacznie trudniejsze niż jednolity materiał?
Co ty na to Jakubie?
 
2020-02-14, 11:26
Pomógł 1 raz(y).
Jeśli płyta jest wielowarstwowa to jak najbardziej należałoby to uwzględnić w analizie. Zwykle są to płyty 3-warstwowe (struktura sandwichowa - 2 okładziny i rdzeń) i dla takiego przypadku trzeba zastosować 2 osobne modele ortotropowe - dla okładzin i rdzenia.

Jest trochę przydatnych artykułów na ten temat. Podają tam wyznaczone dane materiałowe. Najlepiej zacząć od:

- „Comparison of Finite Element Models for Particle Boards with Homogenous and Three-Layer Structure” Kljak et al.
- „Properties of Particleboards Made of Biocomponents from Fibrous Chips for FEM Modeling” Archanowicz et al.
- „Elastic properties of the layers of three-layer particleboards” Wilczyński, Kociszewski

A dalej to artykuły tam cytowane.
 
2020-02-14, 16:35
Pomógł 4 raz(y).
Sęk w tym że nie jest wielowarstwowa. Proces produkcji powoduje że jej gęstość jest inna w całym przekroju. Zewnętrze bardziej gęsta i jednolita ale zmienia się to ku środkowi. Nawet trudno byłoby określić te "warstwy"
 
2020-02-14, 18:16
Pomógł 1 raz(y).
Jeśli nie da się określić warstw kompozytu to pozostaje uproszczony model materiału. Geometria i warunki obciążenia są tu proste, więc nic nie szkodzi przygotować symulację. Nie sposób określić jaka będzie rozbieżność między wynikami testów fizycznych a symulacją, ale byłbym dobrej myśli.

Pytanie co jest właściwym celem tych badań. Eksperyment ma potwierdzić symulację czy chodzi o uzyskanie modelu numerycznego do dalszych prac (np. z bardziej złożoną geometrią) ? Model materiału w MES można skalibrować w oparciu o dane z próby rozciagania czy zginania.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT