Aktualności


Obiekty GDI służą do rysowania elementów w obszarze graficznym w wielu programach, również w SOLIDWORKS. Przy otwarciu każdego nowego dokumentu SOLIDWORKS rezerwuje kolejne elementy GDI. Od wersji 2011 SP4 przy zamknięciu dokumentu zasoby zostają zwolnione. Zdarza się jednak, że obiekty nie są czyszczone a ich liczba w długim procesie działania SOLIDWORKS drastycznie wzrasta. W momencie, gdy liczba wykorzystanych obiektów przez proces SLDWORKS.exe zacznie zbliżać się do 10000, dostaniemy odpowiedni komunikat o niskich zasobach SOLIDWORKS.


Jak sprawdzić aktualną wartość obiektów GDI i zapobiegać przedstawionym sytuacjom w przyszłości?


W pierwszym kroku należy przejść do Menadżera zadań (skrót CTRL+SHIFT+ESC) na zakładkę Procesy. Z paska menu należy wybrać Widok – Wybierz kolumny, znaleźć i zaznaczyć  Obiekty GDI.


obiekty gdi procesy


menedżer zadań windows solidworks


Zasoby nie są zwalniane głównie w momencie, gdy z poziomu złożenia otwierany jest dokument części i za chwilę zamykany. Jeśli wartość jest duża i zbliża się do 10000 najlepiej ponownie uruchomić SOLIDWORKS, aby w szybki sposób zwolnić zasoby całego procesu SOLIDWORKS. Drugi sposób uwzględnia wykorzystanie ustawień Windows zawartych w rejestrze w celu zmiany limitów.


Aby tego dokonać należy:


1. Uruchomić Edytor Rejestru (w menu start wpisać regedit).


2. Przejść do lokalizacji


HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWindows

3. Kliknąć prawym przyciskiem myszy na kluczu GDIProcessHandleQuota i wybrać Modyfikuj


rejestr gdi


4. W oknie zmienić wartość na 30000 przy zaznaczeniu opcji Dziesiętny.5. Analogicznie warto zmienić wartość klucza USERProcessHandleQuota na wartość 14000.


Wartości jakie można podać dla obu kluczy to:


256 – 65536 dla GDIProcessHandleQuota


200 – 18000 dla USERProcessHandleQuota


Ustawienie wartości tych kluczy na maksymalne jest niezalecane ze względu na to, że może to prowadzić do niestabilności całego systemu Windows. Zmiany w edytorze rejestru należy wykonywać bardzo ostrożnie, nieumiejętne wykorzystanie edytora rejestru prowadzić może do uszkodzenia systemu Windows, za co nie odpowiadamy.


Autor: Krzysztof Wojtaś
Specjalista techniczny oraz trener SOLIDWORKSTagi: solidworks,cad,3d cad,gdi,zasoby,wydajność
Źródło: DPS Software
Liczba wyświetleń: 2136
Najciekawsze tematy
Polecane artykuły
Napisz komentarz
0 Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy na temat filmu. Rozpocznij dyskusję!

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT