Aktualności

Myszka 3D - wzajemne oddziaływanie człowieka z maszyną


Od pomysłu do autentycznego produktu.


Grafika komputerowa powstała w 1950 roku, kiedy to w Massachusetts Institute of Technology (MIT) został opracowany komputer Whirlwind a wraz z nim pióro świetlne, które pracowało bezpośrednio z monitorem CRT. Pierwsza aplikacja CAD (Computer Aided Design - Komputerowe Wspomaganie Projektowania) używająca pióra świetlnego sięga 1963 roku, kiedy to Ivan E. Sutherland położył podwaliny w swojej pracy doktoranckiej: „Sketchpad: Graficzny system komunikacji między człowiekiem a maszyną.” 


Mysz komputerowa jako urządzenie wejściowe miała również swoje początki we wczesnych latach 60-tych. Stworzona pod nazwą „X-Y wskaźnik położenia dla systemu wyświetlania”, została ostatecznie opatentowana w 1970 roku, działając na zasadzie dwóch kół umieszczonych pod kątem prostym do siebie.


Programy graficzne i CAD dla wszystkich.


Szybki wzrost popularności myszki komputerowej rozpoczął się w 1984 roku, kiedy Apple Macintosh jako pierwszy pokazał powszechnie później stosowany graficzny interfejs użytkownika obsługiwany właśnie przez myszkę. W ciągu roku Logitech zaczął sprzedawać pierwsze trzy-przyciskowe myszki. Na krótko potem już nie tak drogie, ale za to skuteczniejsze chipy do edycji obrazów doprowadziły do rozwoju bardziej zaawansowanej myszki optycznej 2D. 


Od Myszki 2D do 3D.


Historia myszek 3D miała swój początek pod koniec lat 70-tych w Niemieckim Centrum Lotnictwa i Podróży Kosmicznych (DLR), to właśnie tam, w Instytucie Robotyki i Mechatroniki trwały próby kontrolowania ramienia robota w przestrzeni kartezjańskiej. W 1981 roku, po wielu eksperymentach, okazało się, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie plastikowego drążka ze zintegrowanym sześcioosiowym czujnikiem siły i momentu obrotowego. Drążek ten rozpoznawałby odchylenia liniowe i obrotowe, wynikające z siły i momentu obrotowego ruchów ludzkiej dłoni, które później byłyby konwertowane przez komputer w wirtualne ruchy translacyjne i rotacyjne.  Po dalszych badaniach, DLR wprowadził pierwszy, niskobudżetowy optyczny system pomiarowy, który używał sześciu jednowymiarowych czujników. W 1993 roku, po otrzymaniu światowego patentu, powstał SpaceMouse, pierwsza na świecie Mysz 3D. W Stanach Zjednoczonych i Azji produkt był wprowadzony na rynek pod nazwą Magellan.


W 1993 roku kontroler ruchu 3D został użyty na promie kosmicznym Columbia, manipulując pierwszym ramieniem robota w przestrzeni kosmicznej. W tym samym roku powstała firma 3Dconnexion (później spółka zależna od Logitech) i rozpoczęła się wielka podróż Myszek 3D. 




              SpaceMouse                                                                                      SpacePilot Pro


Postęp jest najważniejszy.


Myszki 3D firmy 3Dconnexion zapewniają bardziej naturalną i intuicyjną kontrolę  modelu 3D, która nie jest osiągalna przy użyciu tradycyjnej myszy i klawiatury. Korzystając z Myszki 3D, projektanci pracują tak, jakby trzymali cyfrowy model w ręku. Myszki 3D, zaprojektowane do współdziałania wraz z tradycyjną myszką, zwiększają wydajność projektowania, ponieważ użytkownicy nie muszą już ustawiać pozycji modelu krok po kroku. Używając gałki kontrolera, modele mogą być jednocześnie przesuwane, oddalane, przybliżane i obracane, podczas gdy tradycyjna myszka służy do wybierania, tworzenia i edytowania zadań.


W całości stworzona przez 3Dconnexion, opracowana z mikro precyzją technologia sensora, która została zastosowana w Myszkach 3D, funkcjonuje w oparciu o szczęść wysoce wydajnych optycznych czujników i reaguje na ruchy z zakresu mikrometrów. Co więcej, żeby stale ulepszać technologię czujnika i ergonomię urządzenia, 3Dconnexion ściśle współpracuje z wiodącymi dostawcami oprogramowania i sprzętu w celu zapewnienia powszechnego wsparcia, integracji i przyjęcia Myszek 3D do całego współczesnego środowiska 3D.


3Dconnexion zobowiązało się do prowadzenia ciągłych innowacji projektowych, zapewniając intuicyjne i naturalne połączenie z dzisiejszymi aplikacjami 3D w całym środowisku projektantów. Zobowiązanie to bardzo się opłaciło, ponieważ 3Dconnexion niedawno przekroczyło barierę miliona sprzedanych produktów. Zdaniem Prezesa firmy Dieter’a Neujahr’a ten przełomowy moment uwydatnia powszechną akceptację Myszek 3D na rynku CAD. Potwierdza również,  że może to być początek historii urządzeń, które staną się nieodłączną częścią naszego życia w komputerowej przestrzeni 3D. Przyszłość wygląda jasno, 3Dconnexion będzie wciąż powiększać zasięg wspieranych programów i nowych możliwości rynkowych dla jak najlepszej nawigacji 3D, która ograniczona będzie jedynie przez wyobraźnię.

 




 





Tagi: 3Dconnexion, myszki 3D
Źródło: 3Dconnexion
Liczba wyświetleń: 3457
Najciekawsze tematy
Polecane artykuły
Napisz komentarz
0 Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy na temat filmu. Rozpocznij dyskusję!

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT