Aktualności
Dawno minęły czasy, kiedy w Polsce produkowano polskie samochody. Jednak zdarzają się wyjątki, niestety dotyczy to najczęściej bardzo drogich pojazdów, które powstają z myślą o zamożnych klientach. Przykładem może być Leopard powstający  w Mielcu lub obecnie  Arrinera - supersamochód, który dziś chciałbym przybliżyć. Pierwotnie pojazd nosił nazwę Veno ale w międzyczasie została ona zmieniona. I to nie koniec zmian, do zespołu konstruktorów dołącza bowiem legendarny projektant Lee Noble. Dla niewtajemnicznonych - Lee Nobel to człowiek, który stał za projektami  megaszybkich aut konkurujących z Lamborghini czy Ferrari. Opracował ich ponad 200 według własnego projektu. W 1999r. założył własną firmę Noble Automotive Ltd.


Według zapowiedzi producenta samochód zadebiutuje już za rok. Obecnie odbywają się pierwsze testy jeżdzącego prototypu, natomiast w czerwcu  odbędzie się oficjalna prezentacja dla zamkniętego grona inwestorów - ogłosił Łukasz Tomkiewicz, prezes Arrinera Automotive.



A oto kilka szczegółów technicznych.


Samochód napędzany będzie przez 8-cylindrową jednostkę LS9 o pojemności 6,2 l  i mocy 647 KM (476 kW) , co pozwoli uzyskać 819 Nm momentu obrotowego. O przyczepność zadbają 19 calowe  obręcze z metali lekkich, na których  znajdą się opony o rozmiarze 255/30 R19 z przodu i 335/25 R20 z tyłu. Do zatrzymania pojazdu niezbędne są hamulce ceramiczne.



„Rama zaprojektowana z wykorzystaniem programów CATIA i SolidWorks, powstała z elementów aluminiowych oraz z włókien węglowych, a także z rur z wysokowytrzymałej stali o zróżnicowanym przekroju. Nadwozie wykonane jest z kompozytów węglowych i kewlarowych.”



"Poszczególne elementy wykonane są ze skóry najwyższej jakości, delikatnie połyskującego aluminium lub z kompozytów włókna węglowego. Na zamówienie jest możliwie pokrycie wnętrza  takimi samymi skórami jakie są stosowane w Maybachu a także zainstalowanie elektrycznie sterowanych foteli.




"Oprogramowanie SolidWorks wbrew nazwie pozwala na wygenerowanie powierzchni całkowicie zaspokajając potrzeby designerów z branży automotive. Dodatkowo program posiada zaawansowane narzędzia jeśli chodzi o analizę powierzchni, zarówno pod kątem jakości jak i możliwości ich późniejszego odformowania. Pełna kompatybilność z SolidCam'em pozwoliła bez problemów zamienić wirtualne modele na rzeczywiste"





Tak powstawał ten pojazd.












A tak budowano prototyp.







I jeszcze jedno ujęcie "przy pełnej prędkości"...


Samochód dedykowany jest raczej zamożnym odbiorcom. Rynek zbytu nie będzie się zatem ograniczał do Polski, przewidywane kierunki eksportu to Europa Zachodnia, Bliski Wschód oraz Chiny i USA.



 






Tagi: Arrinera, SolidWorks, Veno, polski samochód
Źródło: Arrinera
Liczba wyświetleń: 3325
Najciekawsze tematy
Polecane artykuły
Napisz komentarz
6 Komentarze
Autor Komentarz
Tomasz Merta
Panienka do wszystkiego
2011-05-30, 15:47
Czesc Pawel,



fajnych masz kumpli... Skad Ty ich bierzesz???



Pozdr. tomek
Paweł Kęska
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-05-30, 16:44
Część Tomku,

Prawda jest taka, że w Polsce jest wiele ciekawych firm tylko o niektórych mało wiadomo... W tym przypadku warto podkreślić fakt, że firma rzeczywiście pracuje w SW - a ponieważ pswug = solidworks no to też o tym napisałem. Z drugiej strony takich inicjatyw (jakkolwiek się zakończy) jest jest mało więc tym bardziej warto temat przybliżyć.

Ciekaw jestem jak się zakończy budowa i czy Arrinera odniesie sukces.

Swoją drogą, jak macie jakieś ciekawe informacje dotyczące SolidWorksa to piszcie:)
Łukasz Dzwonka
Projektant w 3D
2011-06-01, 11:20
Wygląda dobrze...

Zastanawiam się tylko dlaczego wszystkie takei sameochody są identyczne (lamborgini, koenigseeg, itd) ja wiem że wszytskei sa podobne bo opór wiatru itd... więc jest to optymalna konstrukcja, nic nowatorkisego..



Ale brawo dla chłopaków, za chęci i próbę stworzenia czegoś an naszym podwórki krajowym. Kibicuje wam.
Adam Kamiński
2011-06-06, 13:32
Projekt był zacny z naciskiem na BYŁ (powiedziałbym więcej ale chyba nie wypada...).

Fajnie, że korzystaliśmy z Solida bo jest łatwy ale w tym oprogramowaniu uzyska się powierzchnie co najwyżej jakości produktów konsumenckich (stoajak na piepr toaletowy czy też kubek).

W automotive potrzeba jest wykorzystania pow. dużo lepszej jakości (najlepiej klasy A). Ten kto mówi inaczej nigdy przy tym chyba nie robił.

Ale przyklaszczmy niech się chłopakom powiedzie bo zawsze kolejny projekt Polaków :)
Paweł Kęska
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-06-09, 19:51
UPDATE

Dziś miała miejsce oficjalna prezentacja w/w prototypu.

Źródło: TVN CNBC



Link do filmu: http://www.tvn24.pl/0,1706274,0,1,oto-polskie-superauto,wiadomosc.html
Mateusz Kliber
brak
2011-06-09, 21:56
Ale z tego co slyszalem to nie ma jeszcze homologacji.

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT