Aktualności

Terrafugia (łac. „ucieczka od ziemi”)  jest dwumiejscowym latającym samochodem, który jadąc po drodze jest napędzany na tylną oś. Producent podaje, że średnie spalanie wyniosi 6,7 l/100. Aby oderwać się od ziemi potrzebuje zaledwie 518 m prostego odcinka drogi, a po oderwaniu się  może przelecieć nawet 787 km ze stałą prędkością 172 km/h. Masa pojazdu gotowego do startu wynosi zaledwie 650 kg.


Terrafugia używa SolidWorks do opracowania modelu  latającego samochodu. Pozwala to dokonać precyzyjnych obliczeń niezbędnych do spełnienia wymagań zarówno dla statków powietrznych jak i zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo pojazdu lądowego. Jako pojazd podwójnego przeznaczenia,  musi być lekki, by oderwać się od ziemi, ale wystarczająco mocny w przypadku zderzenia. Terrafugia używa SolidWorks Simulation do  optymalizacji, czyli obliczeń ilości materiałów, które mogłyby zostać zredukowane bez obniżania osiągów pojazdu. Podczas prac wykorzystywano także inne oprogramowanie od Dassault Systemes, tj. Catię - do projektowania elementów kompozytowych.Hybrydowy samolot został zaprezentowany publicznie w ostatni weekend, a dwa prototypy oczekują, aby przejść do masowej produkcji w przyszłym roku. Sto klientów złożyło już zamówienia wpłacając zaliczki około 6250 £ , co stanowi 4% ogólnej ceny wynoszącej 156000 £.Terrafugia Transition to samolot mogący się przekształcić  w pojazd zdolny do poruszania się na ziemi (ang. roadable).

Firma  niedawno zakończyła pierwszy lot testowy w Plattsburgh International Airport w Nowym Jorku. Terrafugia Transition otrzymała właśnie specjalne zezwolenia od National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA). Dokumenty pozwalają na poruszanie się tego wyjątkowego pojazdu po drogach publicznych w USA, co pozwoli  amerykańskiej firmie już niebawem rozpocząć sprzedaż.

   

Model Transition jest przeznaczony przede wszystkim dla prywatnych pilotów, którzy latają w celach biznesowych i osobistych, a potrzebują pojazdu, który pozwoli osiągać cele także na ziemi. Transition oferuje w pełni funkcjonalne zawieszenie pojazdu, strefy zgniotu i błotniki na kółkach jak w pojazdach drogowych. Skrzydła składają się na obie strony za naciśnięciem jednego przycisku w kokpicie.

  Dane techniczne:


Prędkość maksymalna, Vh:

Prędkość przelotowa, Vc:

Stall, Vs:

Zasięg

Rozbieg100 kts (115 mph, 185 km/h)

93 kts (105 mph, 172 km/h)

45 kts (51 mph, 83 km/h)

425 nmi (490 mi, 787 km)

1700' (518 m) over 50' obstacle

 
Waga brutto podczas startu:

Masa własna:

Obciążenie użytkowe:1430 lbs (650 kg)

970 lbs (440 kg)

460 lbs (210 kg)

 
Zużycia paliwa na rejs:

Zbiornik paliwa:

Przebieg na drodze:5 gph (18.9 L/h)

23 gal (87L)

35 mpg (14.9 km/L)  

 
Tagi: Terrafugia, SolidWorks, Catia, zaprojektowany w SolidWorks
Źródło: Pswug
Liczba wyświetleń: 3247
Najciekawsze tematy
Polecane artykuły
Napisz komentarz
0 Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy na temat filmu. Rozpocznij dyskusję!

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT