Aktualności
Koordynuję prace studentów i organizuję im fundusze. Cieszymy się dużą życzliwością, ze strony lokalnych firm, sporo materiałów i podzespołów mamy dzięki nim - przyznaje dr Piotr Filipek, opiekun Koła Naukowego Elektryków "Napęd i Automatyka".



Żródło: Politechnika Lubelska



Studenci podczas konstrukcji pojazdów kierowali się tym, aby atrakcyjny wygląd maszyn wiązał się z jak najbardziej oszczędnym zużyciem energii. Elvic będzie miał aerodynamiczne poszycie, wykonane z włókien węglowo-kewlarowo-szklanych.

Docelowo będzie to pojazd przeznaczony dla jednej osoby. 400 watowy silnik BLDC, umieszczony w tylnym kole będzie zasilany baterią litowo-jonową - powiedział Zbigniew Czyż, student, konstruktor  IV roku Mechaniki i Budowy Maszyn.

W obydwa projekty zaangażowanych jest 60 osób, są to głównie studenci II, III i IV roku studiów.



Żródło: Politechnika Lubelska



Zdarzało się, że pracowaliśmy do pierwszej w nocy. Teraz musimy poświecić trochę czasu na pisanie pracy inżynierskiej. W chwili obecnej mamy wykonaną już platformę, na której będzie budowany pojazd. Mamy nadzieję, że podwozie będzie gotowe przed świętami. W tym momencie koszty produkcji są bardzo duże. Metr kwadratowy włókna węglowego to koszt rzędu 100 złotych. Jeżeli w przyszłości w grę będzie wchodziła chociażby produkcja małoseryjna, wtedy koszty będą już mniejsze, bo m.in. będziemy już posiadali specjalnie skonstruowane formy do wykonania konkretnych części - stwierdza Krzysztof Kruszczyński - student, konstruktor IV roku Mechaniki i Budowy Maszyn.



Elvic będzie wyposażony również w specjalny układ telemetrii.

Umożliwi on analizę i dobór strategii oraz techniki jazdy. Kierowca na otrzyma na kokpicie informacje, które podpowiedzą mu w jaki sposób dostosować się do parametrów na drodze tak aby uzyskać jak najmniejsze zużycie energii - dodaje doktor Piotr Filipek.



Elvic wystartuje w konkursie Shell Eco-Marathon w kategorii Prototype, natomiast Cetan w kategorii Urban Koncept.



Ma to być pojazd typowo miejski, wyposażony w takie elementy jak światła, wycieraczki. Ponadto musi zapewniać odpowiednią przestrzeń kierowcy. Mamy nadzieję, że nasz pojazd nie będzie cięższy niż 150 kg. Na chwilę obecną mamy zaprojektowane całe nadwozie w programie SolidWorks. W ten weekend, jeżeli nam się uda, to rama nośna zostanie już pospawana. W konstrukcji ramy będą użyte stopy aluminium. Karoseria zostanie wykonana z laminatów wykonanych z włókien szklanych i włókien węglowych. Koła będą wykonane z kewlaru. Środek pojazdu również chcielibyśmy wykończyć kewlarem. Pojazd będzie wyposażony w silnik o pojemności 211 centymetrów sześciennych, będzie się legitymował mocą 4 KM oraz 17 niutonometrów. Chcemy aby pojazd przy najniższym zużyciu paliwa rozwijał prędkość 50 km/h - mówi Michał Sabielak, student III roku Mechaniki i Budowy Maszyn.




Foto: Kamil Kudyba


 



Foto: Kamil Kudyba


Studenci chcieliby, aby Cetan został zaprezentowany na lubelskich Targach Motoryzacyjnych, które odbędą się w kwietniu przyszłego roku.



Foto: Kamil Kudyba






Tagi: shell eco marathon, eko pojazdy lublin, studenci politechniki lublin, konstruktorzy, elvic, cetan
Źródło: kurierlubelski
Liczba wyświetleń: 2182
Najciekawsze tematy
Polecane artykuły
Napisz komentarz
1 Komentarze
Autor Komentarz
Mateusz Kliber
brak
2011-12-14, 16:57
Fajne projekty. Ten drugi pojazd (bardziej oplywowy) podoba mi sie bardziej. Jest on chyba jednak wykonany w CATII a nie w SolidWorksie, a na pewno obrazek zostal przygotowany w CATII - zawiera manekina do analizy ergonomicznosci z Catii wlasnie.

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT