Aktualności


Kolejny rok, kolejna wersja oprogramowania SOLIDWORKS 2017 tuż tuż, i może czas na zmianę sprzętu, więc jaki komputer do SOLIDWORKS wybrać?Podstawą do używania jest zawsze szybki procesor, sporo pamięci RAM oraz certyfikowana przez SOLIDWORKS karta graficzna.

ProcesorWydajność SOLIDWORKS jest w dalszym ciągu ograniczona, ze względu na obsługiwany tylko jeden rdzeń procesora dla wszystkich operacji jakie wykonujemy z wyjątkiem symulacji i renderingu. Pamiętacie stary model procesorów Pentium? Kiedyś szukało się procesora z jak największą prędkością taktowania. Wśród użytkowników CAD jest podobnie. Pomijając wątek o symulacji i wizualizacji o którym wspomniałem wcześniej, musimy szukać podobnie, a nie sugerować się ilością rdzeni.Słyszałeś o prawie Moore’a?Zakładał, że co 24 miesiące nastąpi podwójny wzrost prędkości… Niestety przestało już to obowiązywać, a to oznacza, że użytkownicy już nie muszą wymieniać sprzętu tak często jak kiedyś oraz że nie obciąży to naszego portfela. Kup raz, a dobrze!Karta graficznaNa pewno słyszałeś o kartach CAD’owskich, przy których niestety trzeba trochę rzucić groszem (NVIDIA Quadro lub AMD FirePro). Otóż nie są to karty multimedialne jak np. GTX i nie służą one do gier. Na początku roku otrzymałem telefon od klienta: “Potrzebuje komputer do SOLIDWORKS…” po kilku precyzyjnych pytaniach do czego konkretnie będzie używał sprzętu, co będzie projektował oraz z jakich narzędzi będzie korzystał, przedstawiłem mu specyfikacje techniczną i słyszę “… a Wiedźmin 3 pójdzie?”:-) Otóż pójdzie, ale nie spodziewajmy się fajerwerków. Chodzi tu dokładnie o stabilny sterownik jaki jest zastosowany.Rzeczy o których warto pomyśleć przed zakupem profesjonalnej karty graficznej:
 • Tryb RealView jest tylko dostępny w tych kartach,


 • Tryb RealView może być on wyłączony, kiedy pracujemy w trybie duże złożenia,


 • SOLIDWORKS Visualize używa GPU karty graficznej.


 • Dobór karty w stosunku do ilości komponentów:


  • 2 GB dla 100-300 komponentów z przeźroczystością,


  • 4 GB dla 500-2 000  komponentów z przeźroczystością,


  • > 4 GB dla >2 000  komponentów z przeźroczystością.

Dysk twardyCzasy kiedy używaliśmy dysku SSD tylko do rozruchu systemu już minęły. Coraz częściej używamy dużych plików tj. filmy, modele i wizualizacje. Zapis danych musi być szybki, abyśmy mieli komfort z pracy jaką wykonujemy. Warto więc z nich korzystać przy pracy w SOLIDWORKS pod kątem dużych złożeń. Zawsze na swoje dane można dołożyć dodatkowy dysk 1TB.HP Z Turbo DriveKolejną zaletą jest też wykorzystanie dysków HP Z Turbo Drive, które są jeszcze szybsze niż SSD, ze względu na wykorzystywanie złącza PCIe. Osiągają one prędkość ponad 2 GB/s i jest to na prawdę dużo! A ile ma Twój dysk?Pamięć RAMJako minimalny punkt wejścia w środowisko SOLIDWORKS jest 8GB pamięci RAM. Dlaczego? Otóż podczas pracy w oprogramowaniu, nasze modele, złożenia i dokumentacja jest trzymana w pamięci podręcznej naszego komputera, a dopiero po zapisaniu i zamknięciu jest przenoszona na dysk.Dla efektywnej pracy zalecam:
 • 16 GB pamięci RAM do projektowania produktu,


 • 32 GB pamięci RAM do projektowania bardziej złożonych projektów.Należy pamiętać, że najszybsza stacja robocza nie zastąpi dobrych praktyk projektowych. Minimalizowanie odniesienia w kontekście, wykorzystywanie trybu dużego złożenia i innych narzędzi, zmniejszy obciążenie procesora.Zestaw “Komputer do SOLIDWORKS”Przygotowałem poniżej kilka zestawów komputerowych na przykładzie stacji roboczych HP. Pamiętaj, masz pełną możliwość modyfikacji.


Komputer do SOLIDWORKS

Niskobudżetowa

Cienka i mobilna

Mocna

Mocna mobilna

Z240 SFF i7 6700 3.4 GHz 16 GB RAM 1TB Quadro K620

ZBook Studio i7-6700HQ 2.6 GHz 16 GB RAM 256 GB SSD Quadro M1000M 

Z440 E5-1620v3 3.5 GHz 32 GB RAM 256GB Z Turbo Drive Quadro M2000

ZBook 17 G3 i7-6820HQ 2.7 GHz 32 GB RAM 256 GB Z Turbo Drive Quadro M3000MAutor: Łukasz Siwiec


Tagi: komputer do solidworks,stacja robocza,quadro,firepro
Źródło: DPS Software
Liczba wyświetleń: 1853
Najciekawsze tematy
Polecane artykuły
Napisz komentarz
0 Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy na temat filmu. Rozpocznij dyskusję!

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT