Aktualności






Sztandarowy model procesora graficznego NVIDIA Tesla M2090 ustanowił rekord prędkości w symulacji dynamiki molekularnej AMBER i zapewnia równie wysoką wydajność w szerokiej gamie aplikacji naukowych i przemysłowych

 

Firma NVIDIA zaprezentowała wczoraj procesor graficzny Tesla M2090, najszybszy układ do obliczeń równoległych na świecie przeznaczony do obliczeń wielkoskalowych. Nowy układ osiągnął rekordową wydajność w jednym z głównych testów wydajności w zastosowaniach naukowych.

 

Układ został wyposażony w 512 rdzeni przetwarzania równoległego architektury CUDA® i osiąga maksymalną wydajność 655 GigaFLOPS w operacjach zmiennoprzecinkowych z podwójną precyzją, prześcigając dziesięciokrotnie rozwiązania wykorzystujące jedynie procesory centralne.

 

Cztery procesory graficzne Tesla M0290 współpracujące z czterema procesorami centralnymi osiągnęły rekordową wydajność w aplikacji AMBER 11 - jednym z najpopularniejszych narzędzi do symulacji biomolekuł - generując 69 nanosekund symulacji na dzień. Najszybsza odnotowana wydajność superkomputera opartego wyłącznie na procesorach centralnych to jedynie 46 ns symulacji na dzień. 




„To najlepsze osiągi, jakie widzieliśmy. Procesory Tesla M2090 sprawią, że użytkownicy aplikacji AMBER na naszym uniwersytecie uzyskają wydajność, jakiej nie osiągnęliby nawet ze swobodnym dostępem do superkomputera,” twierdzi Ross Walker, z Centrum Komputerowego San Diego i jeden z głównych współautorów kodu aplikacji AMBER.

 

Procesor graficzny Tesla M2090 będzie montowany w serwerach, takich jak m.in. nowy HP ProLiant SL390 G74U. Rodzina serwerów SL390 jest częścią systemu SL6500 firmy HP, stworzonego z myślą o rozbudowie na dużą skalę i przeznaczonego dla klientów wykorzystujących obliczenia wieloskalowe. Serwery SL390 zostały stworzone z myślą o środowiskach wykorzystujących rozwiązania do obliczeń hybrydowych, w których wykorzystuje się jednocześnie procesory centralne i graficzne.

 

Serwer SL390 G74U może obsłużyć do ośmiu procesorów graficznych Tesla M2090 w obudowie o wysokości 4U typu half-width, oferując najwyższą proporcję procesorów graficznych do centralnych na rynku (8xGPU na 2xCPU). System doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach, począwszy od chemii kwantowej, przez dynamikę molekularną, aż po przetwarzanie informacji sejsmicznych i analizy danych.

 

„Klienci uruchamiający w ośrodkach danych wymagające aplikacje potrzebują komputerów, które są w stanie szybko i sprawnie przetworzyć ogromne ilości złożonych danych,” twierdzi Glenn Keels, Dyrektor ds. marketingu w jednostce biznesowej Hyperscale firmy HP. „Dziesięcioletnia współpraca pomiędzy firmami HP oraz NVIDIA zaowocowała stworzeniem jednego z najszybszych połączeń procesorów centralnych i graficznych, które zapewni klientom wydajność niezbędną do wykonywania wysoce złożonych obliczeń naukowych.”

 

Naturalnie procesor Tesla M0290 oferuje znakomitą wydajność nie tylko w aplikacji AMBER – nowy układ sprawdzi się doskonale w szerokiej gamie programów do obliczeń wielkoskalowych akcelerowanych przez procesor graficzny. Wśród nich znajdą się m.in. aplikacje do obliczeń dynamiki molekularnej, NAMD i GROMACS; aplikacje CAD, Anys Mechanical, Altair Acusolve i Simulia Abaqus; aplikacje geonaukowe, WRF, HOMME i ASUCA; aplikacje dla przemysłu paliwowego, Paradigm Voxelgeo i Schlumberger Petrel, a także inne kluczowe narzędzia, jak MATLAB, GADGET2 i GPU-BLAST.

 


 

Więcej informacji na temat procesora graficznego Tesla M2090 i całej rodziny produktów klasy M2 można znaleźć pod tym adresem.


 

 
Tagi: nvidia, tesla, obliczenia inżynierskie,
Źródło: www.nvidia.pl
Liczba wyświetleń: 2602
Najciekawsze tematy
Polecane artykuły
Napisz komentarz
0 Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy na temat filmu. Rozpocznij dyskusję!

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT